Uszkodzony gazociąg – ewakuowano mieszkańców

W piątek, 25 czerwca o godzinie 11.12 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu rury z gazem w miejscowości Wronki na ul. Ogrodowej.

Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.


Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony gazociąg niskiego ciśnienia. Policja była na miejscu i rozpoczęła ewakuację mieszkańców z pobliskich budynków.


Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody do kurtyny wodnej, zablokowaniu wszystkich dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia, ewakuacji 11 osób z pobliskich budynków mieszkalnych wspólnie z funkcjonariuszami Policji.


Po przybyciu na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego założyli opaski zaciskowe oraz przystąpili do naprawy uszkodzonej rury przyłączeniowej doprowadzającej gaz do budynku. Na miejsce przybył Pogotowie Energetyczne, które odłączyło dopływ prądu w okolicy zdarzenia.


W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Pogotowie Gazowe i  Pogotowie Energetyczne.

via KP PSP Szamotuły
Opracował: ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcie: asp. sztab. Łukasz Wiernicki