Zamknięte przedszkola, sklepy i część przedsiębiorstw – nowe obostrzenia

Od najbliższej soboty na terenie całego kraju wprowadzone będą nowe obostrzenia, obowiązywać mają przez dwa tygodnie. W czwartek odnotowano ponad 34 tysiące nowych zakażeń.

Premier Mateusz Morawiecki i minister Andrzej Niedzielski poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, które mają obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Zdaniem premiera to najtrudniejszy moment pandemii, a ochrona zdrowia jest na skraju wydolności.

Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza.

powiedział premier Mateusz Morawiecki

Na okres przynajmniej dwóch tygodni zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, z wyjątkiem opieki dla dzieci rodziców medyków, służb porządkowych i strażaków w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Również zamknięte zostaną wszelkie salony urody, salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie. Obiekty sportowe będą otwarte tylko i wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Zamknięte będą m.in. korty tenisowe.

W obiektach kultu religijnego przebywać będzie mogła 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości minimum 1,5m. Ograniczenia występować będą również na targowiskach, poczcie i w placówkach handlowych. 1 osoba na 15 mkw w sklepie o powierzchni niższej niż 100 mkw i 1 osoba na 20 mkm w placówkach o powierzchni wyższej niż 100 mkw.

Zamknięte zostaną centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych i księgarni. Nieczynne będą także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne.

Rząd zaapelował, aby zbliżające się święta wielkanocne spędzić w jak najmniejszym gronie i ograniczyć przemieszczanie się. Premier apeluje również o uruchomienie pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-03-25