Plan premiera na walkę z epidemią

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan dalszych kroków dotyczących walki z koronawirusem. Zmiany dotyczą m.in. galerii handlowych, jednocześnie utrzymano dotychczasowe obostrzenia dla gastronomii i fitnessu.

Premier zaczął od stwierdzenia, że sytuacja “jest nadal bardzo poważna”.

Dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się. W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak i udaje nam się wygrywać. Ale pamiętajmy – wszystkich nas broni przestrzeganie zasad i nasza solidarność.

przyznał Prezes Rady Ministrów

Szef rządu zaapelował o to, by w czasie świąt Bożego Narodzenia rodziny spotykały się w małym gronie. Mateusz Morawiecki wskazał, że możliwe jest wprowadzenie w całej Polsce tzw. czerwonej strefy. Czyli poluzowania obostrzeń. Jednak zależy od nas i od “naszej dyscypliny”. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to ma to nastąpić najpóźniej do 27 grudnia.

Szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia. Premier zapowiedział, że ferie dla wszystkich regionów kraju, a więc bez podziałów na województwa, będą trwać od 4 stycznia do 17 stycznia. Jednak nie będzie można organizować żadnych wyjazdów. Kontynuowana będzie nauka zdalna.

Od 28 listopada nastąpi otwarcie sklepów i placówek w galeriach oraz parkach handlowych, będą one działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Mowa również o salonach meblowych. W tym miesiącu będą dwie handlowe niedziele: 13 grudnia i 20 grudnia.

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy.

mówił dzisiaj Premier Morawiecki

Kina, teatry, gastronomia oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte. Informacja o kolejnych decyzjach w tej sprawie ma być podana do 27 grudnia. W przypadku gastronomii nadal funkcjonuje możliwość dowożenia na wynos oraz odbioru osobistego.

Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń.

uważa szef polskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił “100 dni solidarności”. Przekonuje, że na koniec tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Nawet jeśli nie wszyscy będą chcieli się zaszczepić, to duża część populacji zaszczepiona pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń– mówił premier.

Niewykluczone, że przed świętami zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia.

Pracujemy nad możliwościami prawnymi, która ograniczą możliwości przemieszczenia się. Już dzisiaj apeluję, aby nie organizować żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych, ani w Polsce, ani zagranicą.

poinformował Premier

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-11-21