Koronawirus w szamotulskim szpitalu. Zakażony personel

Wśród pracowników szpitala w Szamotułach wykryto zakażenia SARS-CoV-2. Władze szpitala zdecydowały, że oddział chirurgii wstrzymuje przyjmowanie nowych pacjentów, a laboratorium będzie pracowało tylko na potrzeby pacjentów szpitala.


W związku z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-COV-2 u dwóch pracowników laboratorium i lekarza oddziału chirurgicznego, dyrekcja SP ZOZ w Szamotułach podjęła decyzję o uruchomieniu kolejnej procedury epidemiologicznej. Pracownicy z dodatnim wynikiem zostali skierowani do izolacji. Na kwarantannę skierowano też najbliższych współpracowników zarażonych osób. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonymi poddawane są dodatkowym testom. Na dziś (wtorek wieczór) u wszystkich dodatkowo przebadanych wyniki testu na CoVID–19 są ujemne.

W związku z sytuacją, na okres siedmiu dni wprowadzono następujące zmiany w pracy szpitala.

Laboratorium będzie pracowało tylko na potrzeby pacjentów szpitala. Osoby spoza szpitala, chcące wykonać badania, kierowane są do miejscowych laboratoriów zewnętrznych.

Oddział chirurgii wstrzymuje przyjmowanie nowych pacjentów. Część z nich została wypisana do domu. Ci, którzy muszą zostać, znajdują się pod opieką dyżurujących lekarzy i pielęgniarek.

W środę i czwartek, sąsiadujący z laboratorium punkt krwiodawstwa będzie służył wyłącznie pacjentom SP ZOZ. Pracownikom Punktu zostaną pobrane wymazy. Mamy nadzieję, że od piątku Punkt zacznie przyjmować osoby z zewnątrz – honorowych dawców krwi.

Pozostałe oddziały, pracownie i poradnie pracują bez zmian, choć ze wzmożonymi środkami ostrożności.

Ta sytuacja, to dla nas test stopnia przygotowań do zapowiadanego wzrostu zachorowań. Procedury działają – choroba została wykryta na bardzo wczesnym etapie w wyniku zaleconych pracownikom badań. Staramy się, by sytuacja w jak najmniejszym stopniu utrudniała pracę szpitala. Liczymy, że za siedem dni oddział chirurgiczny i laboratorium wrócą do normalnej pracy – informuje dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak.

Przypominamy, że w szpitalu obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Prosimy o mycie (i dezynfekcję) rąk, zachowanie dystansu społecznego oraz unikanie większych skupisk ludzkich.

informuje SP ZOZ w Szamotułach