Od poniedziałku zmiany – znikają godziny dla seniorów, ruszą galerie handlowe

Od poniedziałku w życie wejdzie drugi etap luzowania obostrzeń. Znikną m.in. godziny dla seniorów, a otwarte zostaną galerie handlowe.

Od 4 maja otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe. Nastąpi również otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy. W galeriach, a także sklepach wielkopowierzchniowych będzie obowiązywał limit klientów do jednej osoby na 15 m2. Znikną tzw. godziny dla seniorów, czyli obsługiwanie w sklepach tylko i wyłącznie osób powyżej 65. roku życia między godzinami 10. a 12.


W centrach handlowych nie będą mogły funkcjonować m.in. kluby fitness i place zabaw. Z użytku wyłączone zostaną także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Od 4 maja otwarte mają zostać także instytucje kultury takie jak muzea i biblioteki. Tutaj również obowiązywać będzie limit osób taki, jak w przypadku sklepów i galerii handlowych.

Zostaną również otwarte boiska sportowe oraz inne tego typu obiekty, znajdujące się na świeżym powietrzu. Jednak z ograniczeniem maksymalnej liczby osób do 6, niezależnie od powierzchni obiektu. Nie będzie jednak obowiązku noszenia maseczki podczas uprawiania sportu.

Kolejny etap znoszenia obostrzeń przewidziany jest w przyszłym tygodniu. Jednak decyzje będą podejmowane w oparciu o trzy kryteria: wskaźnik przyrostu zachorowań, dystansowanie społeczne oraz wydolność służby zdrowia.