Rząd znosi część obostrzeń

Od przyszłego tygodnia część obostrzeń zostanie zniesiona. Od poniedziałku będziemy mogli m.in. wejść do lasu.

Rząd planuje znosić obostrzenia w czterech etapach. Od 20 kwietnia zniesiony zostanie zakaz wejść do lasów oraz parków. Utrzymany został natomiast nakaz noszenia zakrytych ust oraz nosa w miejscach publicznych. Będziemy mogli swobodnie przemieszczać się w celach rekreacyjnych, ale z zachowaniem dystansu. Jednocześnie rząd poinformował, że place zabaw będą w dalszym ciągu zamknięte.

Zmiany nastąpią także w sklepach. Te o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły obsługiwać cztery osoby na jedną kasę. Natomiast powyżej 100 metrów kwadratowych – “1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.” Obostrzenia dotyczące kościołów są takie same jak dla sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych.

Wyjątkiem od noszenia maseczek będą rolnicy. “Tam dystans jest z natury większy i przy tej pracy jest ważne, żeby ten wyjątek zastosować.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że jeszcze przez długi czas będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń oraz imprez masowych. Na przykład w Niemczech oraz Belgii imprezy masowe będą organizowane dopiero od września.

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń nie mają dat. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w kraju. Według planu rządu, mają być wprowadzane co tydzień. Jednak jest to zależne o rozwoju wirusa.

Punkty gastronomiczne, galerie handlowe oraz salony czy studia takie jak fryzjerskie lub kosmetyczne są w trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Jeśli uda się wyhamować rozprzestrzeniania się koronawirusa, ma to nastąpić 4 maja.

W trzecim etapie są również wydarzenia sportowe. Te miałyby odbywać się maksymalnie przy udziale 50 osób, w otwartej przestrzeni oraz bez udziału publiczności.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-04-16