Ratownicy medyczni w kwarantannie

Dziś potwierdzono pierwszy przypadek wystąpienia koronawirusa u mieszkanki powiatu szamotulskiego. Kwarantanną zostały objęte osoby, które mogły mieć lub miały kontakt z kobietą.

82-latka zakażona SARS-CoV-2 jest mieszkanką gminy Szamotuły. Do szpitala w Szamotułach została przewieziona karetką pogotowia w piątek 3 kwietnia.

Po odizolowaniu jej i pobraniu wymazu w celu badania na obecność wirusa została wysłana do miejsca zamieszkania i objęta kwarantanną domową. Dzisiaj otrzymano wyniki, które dały wynik pozytywny. Pacjentka jest w dobrym stanie.

Jak głosi treść komunikatu szpitala: Procedury bezpieczeństwa na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zostały w pełni zachowane – personel był zabezpieczony. Mimo to kilku ratowników zostało objętych kwarantanną. Nie tylko ci, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażoną.

Przez kilka godzin podstacje ratownicze we Wronkach i w Pniewach były wyłączone z obsługi zdarzeń. Dokonano dezynfekcji karetek oraz samych budynków. Jak twierdzi rzecznik prasowy szpitala w Szamotułach obecnie zespoły znowu funkcjonują. Udało się też skompletować zespół z Pniew.

W rozmowie z portalem Moje Wronki Michał Wasielewski, rzecznik prasowy szpitala w Szamotułach przyznał, że po zgłoszeniu nie było podstaw sądzić, że podjęta interwencja dotyczy osoby zakażonej koronawirusem. Opisane objawy nie wskazywały na to. Dlatego też ratownicy nie byli zabezpieczeni w nadzwyczajne środki ochrony osobistej.

Jednak w tej chwili przebywają w kwarantannie i dopiero wyniki badań wskażą dalszą drogę postępowania.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-04-05