Radioaktywna chmura nad Polską?

Dostaliśmy informację, że wśród Czytelników strach wzbudziła wiadomość otrzymana od znajomych. Jej treść nawiązuje do pożarów, które mają miejsce w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Treść wiadomości w zależności od medium, którym jest przekazywana brzmi tak:

W Instytucie Badan Jadrowych przekazano pracownikom zalecenia by nie wychodzili na dwor, nie wietrzyli mieszkan, usuneli z balkonow rosliny i kwiaty jesli to mozliwe – w sobote i niedziele (18 i 19.04). W tych dniach ma przejsc przez Polske ( nie wiadomo jeszcze przez ktore regiony) chmura radioaktywna z nad Czarnobyla (w zwiazku z trwajacymi tam od 04 kwietnia pozarami wokol nieczynnego reaktora atomowego). Tak wiec nie wietrzcie poscieli, nie opalajcie sie i nie przybywajcie na powietrzu bez waznej przyczyny!


Rzekome zagrożenie najczęściej ma dotyczyć radioaktywnej chmury nadciągającej nad Polskę z Czarnobyla (w wyniku pożarów) lub wycieku czy awarii, a nawet wybuchu badawczego reaktora jądrowego w Świerku (województwo Mazowieckie). Często przekazywane pocztą pantoflową jest zalecenie zamknięcia okien, a nawet dokładne godziny pojawienia się radiacji. Dla uwiarygodnienia tych doniesień często podaje się za źródło pracownika Sanepidu, Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy Państwowej Agencji Atomistyki, a źródłem bezpośrednim ma być pracownik jednej z tych organizacji lub znajomy znajomego.

czytamy na portalu Napromieniowani.pl

Prezentujemy zatem oficjalny komunikat Państwowej Agencji Atomistyki z 17 kwietnia 2020 roku:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju.
Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.
Jednocześnie, Państwowa Agencja Atomistyki wskazuje na komunikat Narodowego Centrum Badań Jądrowych w związku z rozpowszechnianymi w dniu dzisiejszym, nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym na terenie Centrum: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/komunikat-ncbj-brak-problemow-technicznych-brak-anomalii-promieniowania-tla

informuje strona paa.gov.pl

Można wnioskować, że wiadomość, którą otrzymało dziś wielu z nas jest typowym „łańcuszkiem”, mającym na celu dezinformację oraz sianie paniki.

Jeśli w przyszłości otrzymacie wiadomości, które wzbudzą Wasze wątpliwości, zachęcamy do przesłania ich do nas. Chętnie zweryfikujemy, czy są one prawdziwe. Pamiętajcie, zanim podacie dalej niesprawdzoną informację, warto się zastanowić, czy jest ona zgodna z prawdą.