Proboszcz Marian Binek zmienia parafię!

Takich wiadomości nikt się nie spodziewał. Wieloletni proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach – ks. Marian Binek opuszcza nasze miasto, by objąć parafię w Śremie.

Na stronie archidiecezji poznańskiej poinformowano o nominacjach proboszczowskich:

Kierując się dobrem dusz oraz pożytkiem Kościoła Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:
ks. mgr Marian BINEK – dot. proboszcz parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach – mianowany proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Śremie – 1.8.2020

czytamy w aktualnościach archpoznan.pl

Na miejsce dotychczasowego proboszcza boreckiej parafii nominowany został ks. mgr Tadeusz Łukowiak z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Łodzi (gmina Stęszew przyp. red.).

Ks. Marian Binek zgodnie z dekretem Arcybiskupa z dniem 8 października 1994 r. zastąpił na stanowisku proboszcza parafii pw. św. Urszuli ks. Tadeusza Osińskiego. Nowy proboszcz dostał wtedy w parafii tymczasową kaplicę drewnianą otynkowaną oraz małe mieszkanie w baraku biurowca spółdzielni mieszkaniowej.

Ks. proboszcz od samego początku dynamicznie podjął trud pracy duszpasterskiej, głównie z dziećmi i młodzieżą. Przez wiele lat odbywały się co tydzień w kaplicy (bo nie było innego miejsca) spotkania modlitewne, rozważanie Słowa Bożego kilkudziesięcioosobowych grup dzieci i młodzieży. Dzieciom i młodzieży każdego roku organizuje wyjazdy wakacyjne. Podejmowano różne formy duszpasterstwa z dorosłymi. Jednocześnie przygotowywane było stworzenie zaplecza parafii czyli wybudowania Domu Parafialnego, z mieszkaniami dla księży i salkami parafialnymi.

W październiku 1997 r. ks. proboszcz zamieszkuje już w wykończonej części Domu Parafialnego (na wikariacie). Oddane są też do użytku salki parafialne. Odbywają się pierwsze spotkania wspólnot dzieci, młodzieży i dorosłych. W grudniu 1996 r. powstaje chór parafialny przy dużym zaangażowaniu organisty p. Bernarda Perza.

Projekty kościoła zostają zatwierdzone wiosną 2000 r. W sierpniu 2000 r. następują prace niwelacyjne terenu oraz stawianie ław i fundamentów pod nowy kościół. Wrzesień 2001 r. to rozpoczęcie stawiania murów kościoła. Pierwszą cegłę pod budujący się kościół w asyście ks. wikariusza Arkadiusza Pałki wmurował ks. proboszcz Marian Binek.

10 czerwca 2004 r. ks. Arcybiskup dokonuje uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Kościół stoi wybudowany w stanie surowym bez okien i drzwi.Wykonywane są prace nad budową dachu i kończą się prace związane z budową wieży kościoła.
W kwietniu 2005 roku montowane są okna i drzwi. Przy kościele  położono część kostki brukowej. W maju ks.proboszcz podejmuje decyzję, by z tymczasowej kaplicy drewnianej do kościoła na stałe przenieść Najświętszy Sakrament z ołtarzem i ławkami.
Uroczysta konsekracja kościoła ma miejsce 13 czerwca 2010 roku.

Z historii parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na Borku