Przedszkole w Nowej Wsi – jakie będzie i kiedy powstanie

Dzisiaj odbyło się spotkanie organów władz oświatowych i samorządowych z rodzicami, chcącymi dowiedzieć się, jak będzie wyglądał proces rekrutacji do przedszkoli i dokąd będą mogli posłać swoje pociechy.

10 marca ma nastąpić ogłoszenie wolnych miejsc w przedszkolach. Natomiast od 12 marca do 4 kwietnia będzie można składać wnioski o przyjęcie do przedszkoli. Rodzice mają do wyboru Przedszkola nr 1 i nr 2, a także w Nowej Wsi. Jednak to ostatnie obecnie istnieje tylko na papierze i w planach. Zarówno władze miasta jak i organ prowadzący jednym chórem mówią, że zdążą.


Kilkuletni mieszkańcy Wronek będą mogli uczęszczać także do przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Chojnie (dla 2,5-latków i starszych), Biezdrowie (5 i 6-latków) oraz przy Szkole Podstawowej nr 1. Na tej liście nie ma „Dwójki” oraz „Trójki”. Władze argumentują to tym, że szkoły są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Od 1 września na Polną ma trafić 7 oddziałów klas siódmych, a do całej placówki uczęszczać ma ponad 500 dzieci.

Kolejny problem dla rodziców to podzielenie pracy Przedszkola nr 2 na zmiany poranną i popołudniową. Według Lucyny Kędzioł to decyzja dyrektor tej placówki Aliny Kaźmierczak. Jednak jej na spotkaniu nie było i nie mogła odpowiedzieć na pytania rodziców. Zgromadzeni również nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi, czy będzie prowadzony nabór dla trzylatków w tejże placówce.

Jestem mamą dziecka, które właśnie kończy przedszkole. Miało iść do zerówki przy szkole. Okazuje się że, zerówki przy szkołach zostają zamknięte (oprócz „Jedynki”). Dzieci mogą zostać w przedszkolu, ale tylko i wyłącznie na 5 godzin i będą chodzić na zmiany np. 2 dni rano, 3 dni po południu (chodzi o Przedszkole nr 2). Mam trójkę dzieci, pracuję zawodowo, zarówno ja, jak i mąż. Pracuję zawsze na jedną zmianę od 7-15. Już do młodszej córki wynajmuję opiekunkę. Nie mam możliwości odbierać i wozić syna. Takich rodziców jak ja myślę, że jest więcej. Inny problem to, to że dzieci, które zostają w przedszkolu, czyli zerówki zabierają miejsce 3-latkom. Czyli według mnie nie będzie naboru do maluchów. Mamy możliwość wyboru: zapisać dziecko do obecnie wirtualnego przedszkola, które ma powstać w Nowej Wsi (prywatne przedszkole na prawach publicznego), o tym wszystkim dowiedzieliśmy się 27.02.2020, a decyzję mamy podjąć do 6.03.2020. Jestem rozczarowana tym. Wiem, czasem zmiany muszą być, ale można zainteresowanych na to przygotować szybciej. Są różne aspekty tej sprawy i plusy, i minusy. Boimy się zmian i nowych rzeczy. Najgorszy jest ten brak pewnych informacji.

pisze nasza Czytelniczka

Nasza Czytelniczka porusza sprawę braku informacji, która budzi niejasności. Niestety Aliny Kaźmierczak nie było na tym spotkaniu i nie mogła się odnieść do problemu przytoczonego we wiadomości powyżej. Na spotkaniu również pojawili się rodzice z podobnymi wątpliwościami, ale nie zostały one rozwiane.


Zarówno obecny na spotkaniu burmistrz Robert Dorna, jak i Lucyna Kędzioł nie potrafili rozwiać wątpliwości zgromadzonych, co do otwarcia rejestracji do przedszkola, którego jeszcze nie ma. Na tę chwilę władze oświatowe oraz samorządowe nie widzą innej możliwości jak ta, że od 1 września działać będzie nowe przedszkole w Nowej Wsi. Jednak, gdy tak się nie stanie, realizowane będą „plany od B do Z”.

Mimo że budowa tej placówki jeszcze się nie zaczęła, to poznaliśmy już jej dyrektor. Będzie nią Monika Matuszewska, a samo przedszkole będzie nosiło nazwę „Złota Rybka”. Organem prowadzącym jest Remigiusz Stein, który również był na spotkaniu. Według niego w przyszły wtorek mają zwrócić się do starostwa powiatowego o zezwolenie na budowę. Obiekt ma zostać oddany do użytku 15 sierpnia. Będzie to przedszkole publiczne. Nie będzie pobieranych opłat za 5 godzin pobytu dziecka, dopiero za następną godzinę trzeba będzie płacić złotówkę.

fot. Przedszkole Publiczne WODNIK SZUWAREK

Przedszkole ma mieć pięć oddziałów i będzie mogło w nim przebywać 125 młodych wronczan. W przyszłości istnieje możliwość rozbudowy o kolejne dwa oddziały. Organ prowadzący niebawem ma zacząć organizować kadrę placówki, na którą składać się mają nauczyciele z naszego regionu. Sam obiekt ma być podobny do wyżej pokazanego przedszkola w Szczytnikach.

Remigiusz Stein zapewnia, że zdążą z budową na czas. Jak twierdzi, do tej pory zawsze dotrzymywali terminów. Jako przykłady podawał przedszkola w Tarnowie Podgórnym, Swarzędzu, Komornikach, Rokietnicy czy wyżej wymienionego obiektu w Szczytnikach.

Prace na nowym przedszkolu mają zacząć się pod koniec marca. Obiekt ma zostać oddany do użytku maksymalnie do 15 sierpnia. Wtedy dopiero organ prowadzący dokona m.in. umeblowania przedszkola. Kwestię dojazdów do placówki zapewnić będzie musiała gmina albo będą musieli wywalczyć rodzice. Według Remigiusza Steina, zostawianie dzieci pod przedszkolem również ma odbywać się w sposób bezpieczny.