Koronawirus w Wielkopolsce – to nie jest mieszkanka Wronek

Dzisiaj potwierdzono pierwszy przypadek wystąpienia koronawirusa w Wielkopolsce. 50-latka przebywa obecnie w poznańskim szpitalu.

Kobieta przebywa w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia ma ciężkie zapalenie płuc, oddycha za nią respirator. 50-latka miała kontakt z osobą, która przyjechała z Włoch. To 17. przypadek koronawirusa w Polsce. Do naszej redakcji spłynęły zapytania, czy to prawda, że ta osoba mieszka we Wronkach.

Obecnie 398 osób w Wielkopolsce objęte jest nadzorem z powodu wirusa, 387 Polaków, 1 osoba obywatelstwa Chin, 1 Ukrainy, 1 Hiszpanii, 8 Włoch. 13 osób jest w szpitalu, a 1 przypadek potwierdzony – podał na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Pytano nas czy to prawda, że osoba u której potwierdzono przypadek koronawirusa to Ukrainka, która mieszka we Wronkach. Rzecznik wojewody, Tomasz Stube dementuje tę informację. Jak powiedział w rozmowie z portalem Moje Wronki, jest to Polka.

Apelujemy o zachowanie spokoju i trzeźwego umysłu. Ta wieść najpewniej okazała się plotką, jednak potęguje ona panikę wśród ludzi. Nie wierzcie niesprawdzonym informacjom. Sam fakt, że osoba z Wronek miałaby zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Puszczykowie dość mocno podważa tę teorię.

Wojewoda przekazał apel do władz samorządowych, jednocześnie podkreślił, że za bezpieczeństwo imprez masowych i zabezpieczenie medyczne odpowiada organizator. On ponosi odpowiedzialność. To oni odpowiadają za ewentualne odwołanie wydarzeń. To do władz samorządowych oraz szkolnych należy decyzja o ewentualnym zamknięciu placówek oświatowych.

W kontekście zbliżającego się meczu Lech Poznań – Legia Warszawa, na który zapewne część wronczan planuje się wybrać, wojewoda przekazał informacje, że na tę chwilę mecz ma się odbyć z udziałem publiczności. Jednak sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili może dojść do zmiany decyzji. Wojewoda rozważa, aby spotkanie odbyło się przy pustych trybunach.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, gdy występuje podejrzenie zarażenia koronawirusem, apelujemy o uprzedni kontakt pod numerem telefonu pod numerami 61 292 36 58 lub 61 292 72 07. Z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szamotułach można kontaktować się pod numerami 61 292 15 34 lub 500 062 249. Po zebraniu wywiadu medycznego, będzie podejmowana decyzja o konieczności osobistej wizyty w poradni lub o możliwości udzielenia porady telefonicznej.

Prosimy nie zgłaszać się do poradni POZ bez uprzedniego kontaktu telefonicznego. Dotyczy to szpitala w Szamotułach oraz ośrodka zdrowia we Wronkach. Jeśli podejrzewacie u siebie możliwość wystąpienia koronawirusa należy w pierwszej kolejności zadzwonić pod jeden z wyżej wymienionych numerów telefonów.

Jeśli nie jest to konieczne, apelujemy o ograniczenie podróży, nie korzystania ze środków transportu takich jak autobusy i pociągi, a także nie uczestniczenie w zgromadzeniach oraz imprezach.

fot. Pixabay

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-03-09