Inicjatywa warta wsparcia – pomoc samotnym seniorom

W grudniu rozpoczęto akcję zbiórki pieniędzy na pomoc samotnym seniorom z Wronek i Szamotuł. Zachęcamy do wsparcia tej akcji, bo doskonale wiemy, że o osobach starszych bardzo często zapominamy, a one szczególnie potrzebują naszej uwagi.

Inicjatorem akcji jest pochodzący z Wronek Maciej Borowczak. Dlaczego zdecydował się pomóc właśnie seniorom? Jak zostaną wybrani ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy? Na te i inne pytania, dotyczące zbiórki odpowiedział dla naszego portalu założyciel zbiórki.

Z domu wyniosłem życiową naukę, że należy się dzielić tym, co się ma, i że zawsze wokół są ludzie, którzy mają mniej od nas. Dlatego od wielu lat udzielam się, tak jak mogę, w Szamotulskim Stowarzyszeniu Charytatywnym Pomoc. A, jako że jestem typem buntownika, to często patrzę na drugą stronę medalu. 

Obserwując grudniowy wysyp różnych akcji charytatywnych, gdzie ludzie pod wpływem świątecznej atmosfery wspierają tę czy inną głośną akcję, pomyślałem, że jednak zapewne są w potrzebie tacy, którzy mają jeszcze trudniej, albo nie otrzymują wystarczającej pomocy, tylko nie widać w mediach ich wzruszających historii popartych zdjęciami.
Otrzymuję na maila bardzo wiele próśb o pomoc, od różnych nieznanych mi osób z całej Polski. Muszę jakoś segregować te prośby, bo nie da się wszystkim pomóc. Dlatego jednym z wyznaczników, gdzie moja pomoc idzie, jest lokalizacja – pomagam głównie lokalnie i osobom w jakiś sposób mi znanym.
Działając przy organizacji Szlachetnej Paczki, uświadomiłem sobie, że niezwykle ważne w pomaganiu jest trafienie w potrzeby osób, do których się dociera. Ale ważny jest także dobór beneficjentów naszej pomocy, żeby trafiała ona do tych prawdziwie potrzebujących.
Być może to z wiekiem nabieramy większej wrażliwości wobec osób starszych, ale rozmawiając z Panią Dyrektor MGOPS we Wronkach, bardzo poruszył mnie opis sytuacji seniorów mieszkających samotnie, pozostawionych przez rodzinę, często chorych i przykutych do łóżka. W dodatku bez finansowego wsparcia ze strony organów państwowych lub samorządowych, dla których wizyta opiekunki społecznej jest jedynym urozmaiceniem dnia.
Myślę, że każdy powinien dzielić się tym, co ma. Moją siłą jest spora liczba znajomych, których mogłem poprosić o wsparcie. Dlatego w uzgodnieniu z Panią Dyrektor MGOPS we Wronkach – Weroniką Klimuntowską, i Panią Dyrektor OPS w Szamotułach – Iwoną Lembicz-Kwaterą, zdecydowałem się przeprowadzić taką zbiórkę dla potrzebujących seniorów wybranych przez te dwa ośrodki. 
Lista konkretnych potrzeb została przygotowana przez poszczególne ośrodki z pomocą opiekunek odwiedzających swoich podopiecznych. Dzięki temu znamy konkretne potrzeby osób, którym chcemy pomóc. A mając dostęp do sprawdzonych i dobrych produktów w atrakcyjnej cenie, możemy dostarczyć im przyzwoite produkty, na których oni zazwyczaj oszczędzali.

opowiada Maciej Borowczak

My również angażowaliśmy się w Szlachetną Paczkę i wiemy, że każdy powinien otrzymać pomoc według potrzeb, a nie według naszych wyobrażeń o pomocy. Zachęcamy do wsparcia akcji. Wystarczy kliknąć w poniższy link i wpłacić dowolną kwotę.

LINK DO ZBIÓRKI TUTAJ