Radni juniorzy z pierwszą międzynarodową umową [FOTO] [FILM]

Członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Wronki złożyli wizytę w Parlamencie Europejskim, zwiedzili Brukselę i Amsterdam, a także podpisali list intencyjny w sprawie współpracy z Jongerenraad Heemskerk.

Wyjazd studyjny odbył się w dniach 25-27 października 2019 r. i został zorganizowany przez Gminę Wronki. Pierwszym miejscem, które odwiedzili radni juniorzy, był Parlament Europejski w Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie z polskojęzycznym pracownikiem i wizyta w Sali Plenarnej. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do pobliskiego Domu Historii Europejskiej. To bardzo nowoczesne muzeum, które na sześciu kondygnacjach pokazuje historię integracji od czasów starożytnych do współczesności. Po zakończeniu zwiedzania przyszedł czas na pierwsze spotkanie z młodzieżowymi aktywistami z Heemskerk i zwiedzanie belgijskiej stolicy.

Drugi dzień wyjazdu stał pod znakiem wymiany doświadczeń i nawiązania oficjalnej współpracy pomiędzy polską i holenderską młodzieżą. Spotkanie w miejskim ratuszu rozpoczęło się od prezentacji dokonań obu organizacji. Następnie odbyła się seria pytań związanych z zaprezentowaną działalnością, a później oficjalne podpisanie listu intencyjnego. Dokument w imieniu Młodzieżowej Rady Gminy Wronki podpisała przewodnicząca Angelika Mamet, a Jongerenraad Heemskerk reprezentował przewodniczący Marcel Dijkstra.

Warto dodać, że w spotkaniu wzięła udział również lokalna telewizja, która relację z wydarzenia wyemitowała na swojej antenie i zamieściła w serwisie YouTube.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się na zwiedzanie Heemskerk oraz pobliskiego Beverwijk, gdzie odbyło się spotkanie z przyjacielem naszej gminy – Wimem Spruitem. Był też czas na krótką wizytę nad Morzem Północnym w niewielkiej turystycznej miejscowości Wijk aan Zee.

Na pożegnanie z krajami Beneluksu przewidziano kilkugodzinne zwiedzanie Amsterdamu z nowymi przyjaciółmi. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zobaczyli najciekawsze miejsca holenderskiej metropolii, zrobili mnóstwo zdjęć i zakupili liczne pamiątki.

Tekst Tobiasz Chożalski

Zdjęcia Sandra Wawrzyniak