Od północy cisza wyborcza

Gdy wybije północ i nastanie nowy dzień, w Polsce zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Prezentujemy również prognozę wyborczą dla naszego okręgu.

Już w niedzielę wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od soboty i potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych.

W okresie trwania ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Nie można publicznie nakłaniać do oddania głosu na siebie lub w przypadku osób trzecich – na danego kandydata.

Zabronione jest między innymi organizowanie wieców lub spotkań, wygłaszanie przemówień czy kolportaż materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu oraz mediów społecznościowych. Zabraniane będzie udostępnianie ich, a także publikacja postów czy nagrań. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Marcin Palade, ekspert ds. badań opinii publicznej i sondaży opublikował prognozy preferencji wyborczych w okręgu pilskim. Według jego badania u nas ma zwyciężyć Prawo i Sprawiedliwość. Obecna partia rządząca miałaby zdobyć 4 lub 5 mandatów. Koalicja Obywatelska 3 bądź 4.

Prognoza Marcina Palade przewiduje również po jednym mandacie dla Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Konfederacja w okręgu pilskim ma obejść się smakiem.

Natomiast do senatu, murowanym kandydatem wydaje się obecny, zaangażowany w lokalne sprawy naszej społeczności, senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w naszym okręgu jest kandydatem PSL-u jak i Koalicji Obywatelskiej.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2019-10-11