Zatrzymano 6 pracowników szamotulskiej skarbówki

Policjanci z Poznania zatrzymali 6 osób, pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach w związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu.

Sprawa dotyczy oszustw podatkowych, do których dochodziło na terenie powiatu szamotulskiego. W skutek niezasadnych zwrotów podatku VAT, straty skarbu państwa wyniosły ponad 12 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, wspólnie z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu 27 sierpnia br., zatrzymali 6 osób, pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach, którym przedstawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 kk (Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3). Jedna osoba usłyszała zarzut z art. 231 § 2 kk (Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).


Zatrzymania przeprowadzono, w związku ze śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, a dotyczącym oszustw podatkowych na terenie powiatu szamotulskiego. W toku postępowania funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, wspólnie z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów ustalili, że pracownicy Urzędu Skarbowego w Szamotułach, dokonywali kontroli podatkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami i regulaminami, w żaden sposób nie weryfikując przedkładanych przez podatnika dokumentów. Odstępowali również od kontroli podatkowych w sytuacji gdy byli zobowiązani do ich przeprowadzenia. W skutek ich działań doszło do niezasadnych zwrotów podatku VAT na kwotę przekraczającą 12 mln złotych.

Wobec podejrzanych Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zawieszenia w obowiązkach służbowych. Zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

podkom. Maciej Święcichowski / KWP Poznań