Co ma wspólnego Afera Kuchcińskiego z dobrowolnym ZUSem?

Władysław Kosiniak-Kamysz z jednej rzeczy zdaję sobie znakomicie sprawę. Mianowicie z tego, że następna kadencja rozegra się na polu ułatwień dla przedsiębiorców, na polu uwalniania gospodarki, na polu uwalniania przedsiębiorców od opresyjnych pisowskich instytucji publicznych.

Dziś krótko. Nawet ja, skromny senator, który nie specjalizuje się w zagadnieniach ekonomicznych, słyszę, że do Polski zbliża się spowolnienie gospodarcze. Wystarczy porozmawiać z przedsiębiorcami, którzy na przykład w agencjach pracy zmniejszają zamówienia na pracowników. Słychać o istotnym spowolnieniu gospodarki niemieckiej. 


Tymczasem – mimo afery Marka Kuchcińskiego – wygląda na to, że PiS zachowuje nadal dość wysokie notowania. Dlaczego? Otóż moim zdaniem dlatego, że przeciętny obywatel nie odczuwa jeszcze skutków tego spowolnienia. Dla niego najważniejsze są kwestie ekonomiczne, a kwestia Kuchcińskiego oczywiście jest ważna, ale nie decydująca. Pytanie czy PiS zdąży rozstrzygnięć wybory do czasu, w którym przeciętny obywatel to spowolnienie gospodarcze odczuje? Moim zdaniem jednak tak. Pytanie jednak, co będzie dalej? 

Bo PiS jest nastawiony na transfery społeczne, ale w żaden sposób nie na istotne ulgi dla przedsiębiorców. To co PiS dziś sprzedaje jako ulgi dla prowadzących działalność gospodarczą, to są inicjatywy dla naprawdę mikro przedsiębiorców. Z każdym przedsiębiorcą ciut większym wystarczy tylko porozmawiać, żeby się dowiedzieć, że wszystkie instytucje publiczne robią co mogą żeby wycisnąć z nich dosłownie ostatni grosz. Czy PiS będzie miał pomysł jak ulżyć tym przedsiębiorcom, gdy naprawdę nadejdzie spowolnienie gospodarcze? Moim zdaniem nie. Moim zdaniem eksperci gospodarczy tego rządu nie mają żadnego pomysłu poza transferami społecznymi. 


Oczywiście. Nie uważam, że PSL – Koalicja Polska jest faworytem tych wyborów. Nie. My celujemy w 5,7 może 10%. Ale po ostatniej konwencji w Płocku widać że Władysław Kosiniak-Kamysz z jednej rzeczy zdaję sobie znakomicie sprawę. Mianowicie z tego, że następna kadencja rozegra się na polu ułatwień dla przedsiębiorców, na polu uwalniania gospodarki, na polu uwalniania przedsiębiorców od opresyjnych pisowskich instytucji publicznych. Właśnie dlatego proponuję choćby dobrowolny ZUS. Tak. Wokół tego rozegra się następna kadencja, chyba już jednak po wyborach. Na to PiS nie ma absolutnie żadnej odpowiedzi…

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl