Józef Badyna to bardzo zasłużona postać dla Wronek. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego, a także organizator ochrony przeciwpożarowej we Wronkach po obu wojnach światowych. Zapraszamy do lektury jego biogramu.
Józef Badyna urodził się 14 marca 1874r. w Młynach k. Strzelna w rodzinie gospodarza Łukasza i Joanny z Mączyńskich. Przez 3 lata uczył się zawodu krawieckiego w zakładzie M. Semraua, po czym 15 listopada 1891 r. w Trzemesznie zdał egzamin czeladniczy. W styczniu i lutym 1895 r. odbył kurs z zakresu nowoczesnej odzieży męskiej w Akademii Mody w Lipsku. Z kolei 6 stycznia 1898 r. także w Trzemesznie złożył egzamin mistrzowski.
Ożenił się w kwietniu 1898 r. w Szamotułach ze Stanisławą ze Skrzypczyńskich, z którą miał czworo dzieci: Władysławę (1899), Tadeusza (1900), Mieczysława (1908 lub 1909) i Hieronima (1913). W tym czasie zapewne mieszkał już we Wronkach przy ulicy Klasztornej 1.
7 czerwca 1900 r. wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach. Przez kolejne dziesięciolecia pracował w straży pełniąc od 1921 r. obowiązki naczelnika, a od 1945 r. prezesa. Po I i II wojnie światowej organizował w mieście polską straż pożarną. W 1932 r. z okazji 75-lecia OSP we Wronkach został honorowym naczelnikiem jednostki. Poza tym w 1930 r. wchodził w skład Komisji Rewizyjnej Związku Straży Pożarnych Województwa Poznańskiego. Był stawiany za wzór ofiarnego i bezinteresownego społecznika strażaka.
Jeśli chcecie poznać dalsze losy Józefa Badyny zapraszamy do przeczytania jego biogramu na stronie Wronieckiego Ośrodka Kultury.
Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.