Dzień Strażaka we Wronkach [FOTO]

W tym roku mieszkańcy Wronek mieli wyjątkową okazję do wspólnego świętowania wraz ze strażakami z całego powiatu. Wszystko za sprawą Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 18 maja we Wronkach.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Katarzyny. Eucharystię celebrowali proboszcz wronieckiej parafii ks. Janusz Małuszek oraz kapelan strażaków ks. Paweł Pawlicki. Proboszcz z Chojna wygłosił kazanie, w którym podkreślał rolę strażaków w życiu społecznym.

Dziś nie potrafię sobie wyobrazić żadnego wydarzenia, organizowanego w Chojnie, bez pomocy strażaków. Druhowie nie tylko są w ciągłej gotowości, by nieść pomoc w czasie pożarów czy wypadków, ale pomagają wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Ich rola w życiu społecznym jest nieoceniona.

– mówił ks. Paweł Pawlicki

Po mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta na Plac Targowy, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Dnia Strażaka. Zaproszonych gości powitał mł. bryg. Ireneusz Pers – Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach. Okolicznościowe przemówienie wygłosił mł. bryg. Tomasz Grelak – Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Zaznaczył, że powiat szamotulski to region mocno obciążony wyjazdami ratowniczo-gaśniczymi. Nierzadko zdarza się tak, że w tym samym czasie w powiecie dochodzi do dwóch poważnych zdarzeń, w takich wypadkach nieodzowna jest pomoc Ochotniczych Straży Pożarnych. W czasie akademii wręczono również odznaczenia i awanse.


Po oficjalnej części uroczystości zaproszono wszystkich na festyn strażacki. Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych fanów straży pożarnej: konkursy, dmuchańce, przejażdżki bryczką OSP Wielonek. Zarówno dzieci jak i dorośli z ogromnym zainteresowaniem wchodzili do specjalnie przygotowanego namiotu, w którym można było doświadczyć, jak trudno jest poruszać się w zadymionym pomieszczeniu. Najodważniejsi próbowali wspinaczki po skrzynkach. Wszyscy zostali przez strażaków ugoszczeni grochówką i słodkimi wypiekami.

Świętowanie trwało do godziny 18:00, na scenie wystąpiła Wroniecka Orkiestra Dęta oraz Daniel De Vita. Publiczność rozbawił kabaret Czołówka Piekła.

W imieniu strażaków dziękujemy wszystkim za obecność i możliwość wspólnego świętowania Dnia Strażaka.