Już jutro przejdziemy na czas letni. W noc z 30 na 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Zegary przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.
Dzięki temu, że śpimy krócej, wydłużamy sobie dzień kosztem poranka. Dzięki czemu światło docierać będzie do nas dłużej wieczorami. Zmiany czasu zwyczajowo dokonuje się w ostatnią niedzielę marca.
We wtorek 26 marca Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji ze zmiany czasu. Ostatni raz zmiany czasu dokonamy za dwa lata – w marcu 2021 roku. Ponieważ tyle czasu potrzeba, aby wszystkie kraje Unii Europejskiej przygotowały się do rezygnacji ze zmiany czasu letniego i zimowego.
Dlaczego zmieniamy czas?
- Czas zmieniamy, by efektywniej wykorzystać światło słoneczne w ciągu dnia.
- Jako jedni z pierwszych, zegary przestawiać zaczęli Niemcy, którzy podczas I wojny chcieli zaoszczędzić na zużyciu węgla kamiennego.
Ciekawostka
- W Polsce wskazówki zegarów przestawiano w międzywojniu. W późniejszych czasach od tej tradycji odstępowano z rzadka. Najdłużej między 1964 a 1977 rokiem.
- Na świecie zegarki przestawia prawie 80 państw, dokładnie 79. W niektórych np. w USA zegary przestawia się tylko w wybranych częściach kraju.
- W czas nie ingerują między innymi: Japończycy, Chińczycy, Islandczycy i obywatele Indii.
- Lekarze twierdzą, że w pierwszym okresie po przestawieniu zegarków powinniśmy kłaść się spać wcześniej i przyzwyczajać się do zmiany czasu.
Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.