Prace na linii kolejowej postępują [FOTO / FILM]

Prace przy modernizacji linii kolejowej idą pełną parą. Zobaczcie na postępy z lotu drona.

Z krajobrazu Wronek zniknął charakterystyczny budynek dawnej ekspedycji towarowej. W jego sąsiedztwie drążone jest wyczekiwane przez wronczan przejście podziemne pod peronami. Niedawno zaczęto wylewać fundamenty pod nowy peron drugi, który zostanie „przesunięty” względem swojej obecnej lokalizacji. Sam wygląd peronów również ulegnie zmianie, wizualizacje możecie zobaczyć tutaj. Układ torów na stacji we Wronkach zostanie zmieniony, a część z nich zostanie zlikwidowana. Robotnicy narzucili bardzo wysokie tempo prac. Możliwe, że obecne niedogodności dla podróżujących potrwają krócej.

Punktem kulminacyjnym prac na obecnej linii będzie rozbiórka mostu kolejowego. Jednak ten etap robót jeszcze przed nami. To będzie ostatni element modernizacji. Na rok 2023 zaplanowano dalszą część unowocześnienia linii kolejowej, tym razem na odcinku z Wronek w kierunku Szczecina.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę podnoszącą wartość Krajowego Programu Kolejowego o 3,2 mld złotych. Jak informuje Rząd, pieniądze zostaną przeznaczone na projekty poprawiające infrastrukturę kolejową, prowadzącą do portów morskich, w tym do Szczecina. Środki zostaną zainwestowane na linii kolejowej E59 między Poznaniem a Szczecinem, w tym odcinek Wronki – Słonice, który został przesunięty z listy rezerwowej na podstawową w związku z uzyskaniem dofinansowania unijnego.

Niebawem do publicznej wiadomości zostanie podany nowy rozkład jazdy na okres wiosna-lato. Zapytaliśmy spółkę PKP Intercity, czy w związku z pracami na „naszej” linii planują zawiesić połączenia swoich składów. Na szczęście do tego nie dojdzie. Jednak należy wypatrywać zmian w ruchu pociągów przejeżdżających przez Wronki.

Materiał powstał dzięki Krystianowi Kabacińskiemu. Dziękujemy.