100 lat temu zakończyło się Powstanie Wielkopolskie

100 lat temu został podpisany rozejm w Trewirze. Uznaje się, że formalnie 16 lutego 1919 roku skończyło się Powstanie Wielkopolskie.

Dzięki zabiegom dyplomacji polskiej, wysiłkom Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, Romana Dmowskiego i poparciu ze strony Francji m.in. przez marszałka Ferdinanda Focha, Niemcy zostali zmuszeni do przerwania działań wojennych w Wielkopolsce.

Jednak przez uchybienia w dokumencie porozumienia między Ententą a Republiką Weimarską, Niemcy podejmowali nadal działania zaczepne, ostrzeliwując posterunki polskie ogniem artylerii i broni maszynowej. Do przestrzegania warunków rozejmu koalicja skierowała do Wielkopolski Komisję Międzysojuszniczą.

Rozejm w Trewirze nie wyznaczał daty zakończenia działań wojennych, stąd jeszcze przez kilka miesięcy dochodziło do prowokacji ze strony niemieckiej i walk na pograniczu.

Dopiero 28 czerwca 1919 roku podpisano pokój w Wersalu. Dzięki zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu, ziemie na zachodzie Polski, w tym Wronki, wróciły do macierzy.