Przyjdź na Leśną i daj szansę na życie

Czy jest coś cenniejszego od podarowania komuś szansy na życie? W Zespole Szkół nr 1 we Wronkach zachęcają do rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

9 czerwca w godzinach 8.00–14.00 organizowany jest Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Krwiotwórczych Komórek Macierzystych.

Zapraszamy wszystkie osoby w wieku 18 – 55 lat do włączenia się do akcji. Osobom niezdecydowanym postaramy się przekazać merytoryczną wiedzę z tego zakresu, po to aby mogły podjąć świadomą decyzję co do swojej rejestracji w bazie potencjalnych dawców.
Miejsce: ZS nr 1 we Wronkach
Termin: sobota, 9 czerwca 2018 r., w godz. 8.00 – 14.00
Ważne: trzeba mieć ze sobą dowód osobisty!
Zachęcamy do odwiedzenia strony fundacji: www.dkms.pl

Dlaczego temat jest tak ważny? Jako dawca dajesz choremu najcenniejszy dar – szansę na życie!

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne.

Na całym świecie jest ponad 27 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. (źródło: www.dkms.pl)

via Kinga Bujna / ZS nr 1 we Wronkach