12 wagonów wypadło z torów [FOTO] [FILM]

W czwartek po południu doszło do wykolejenia się pociągu towarowego. Z torów wypadło 12 wagonów. Nikt nie odniósł obrażeń.

Do wykolejenia się składu doszło między wiaduktami przy ulicy Sierakowskiej i Powstańców Wielkopolskich. Skład podróżował w kierunku Szczecina, wagony wypełnione były miałem węglowym. Świadkowie mówili o potężnym huku poprzedzającym wypadek. Z kolei inni twierdzą, że problemy mogły się zacząć już na wronieckiej stacji. W okolicach dworca odnaleziono szczątki wagonów. Wroniecki znawca kolei, Jacek Kowalski uważa, że możliwą przyczyną wykolejenia się składu było zatarcie łożyska i odpadnięcie maźnicy. Jest to podobna przyczyna do dwóch wcześniejszych wypadków, do których doszło na tym odcinku w ostatnich latach.

Jeden z wagonów przewrócił się w pobliżu wiaduktu kolejowego przy drodze wojewódzkiej 182 i stwarzał zagrożenie dla użytkowników drogi m.in. z powodu spadającego miału z węglarek, dlatego droga została wyłączona z ruchu. Lokomotywa wraz z kilkoma wagonami zatrzymała się na moście. Maszynista był trzeźwy. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, wiadukt uległ znacznym uszkodzeniom.
Na miejsce wykolejenia zostały skierowane dwa specjalistyczne pociągi ratunkowe oraz pojazdy Polskich Linii Kolejowych. Specjalnie powołana komisja ma ustalić przyczyny wypadku. Następnie, tak jak w dwóch wcześniejszych przypadkach, dźwigi podniosą to, co zostało z wagonów. Ruch kolejowy jest całkowicie wstrzymany, uszkodzeniu uległa także druga nitka linii. Tym razem, pociąg nie uszkodził słupów trakcyjnych, ani samej trakcji.

W tej chwili przejazd przez wiadukt przy Sierakowskiej odbywa się wahadłowo. Nadzór budowlany dopuścił do użytku tylko połowę jezdni. Niektóre pociągi dalekobieżne jadą objazdem przez Zbąszynek-Rzepin-Kostrzyn. Natomiast te regionalne kończą swój bieg we Wronkach.
PKP Intercity wprowadziły na trasie od Szczecina do Poznania zastępczą komunikację autobusową na odcinku pomiędzy Drawskim Młynem a Pęckowem. Natomiast Przewozy Regionalne wprowadziły zastępczą komunikację autobusową na odcinku Wronki – Szamotuły. Pociągi regionalne dojeżdżają do wronieckiej stacji, po czym wracają w kierunku Poznania. Na najbliższe dni rozkład jazdy pociągów ulegnie zmianie do czasu, gdy choć jedna nić będzie wolna.

 

Przed godziną 23. do Wronek wjechał pociąg ratunkowy, który przystąpi do naprawiania zniszczeń wywołanych wypadkiem. Dźwig kolejowy pomoże zebrać zniszczone wagony. Najpierw muszą one jednak zostać opróżnione.

Jak podaje serwis Linia kolejowa E59: Poznań Główny – Leszno: Do jutra, 11 maja do godziny 17:00 opóźnione będą pociągi PKP Intercity jadące trasą Szczecin – Poznań: IC Pobożny, IC Matejko oraz IC Szkuner.

fot. WroDron, Marcin Pomianowski, Natalia Woźna, Łukasz Książek