Osadzeni sprzątali las

Akcja sprzątania wronieckich lasów przez skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym we Wronkach ma charakter cykliczny i w tym roku odbyła się już dwa razy – w dniach 7 i 14 kwietnia.

Prowadzona akcja ma na celu wzbudzenie w osadzonych pozytywnych postaw prospołecznych i proekologicznych. Skazani pracowali przez wiele godzin, a efektem ich pracy była góra zebranych śmieci, która jest dowodem, że takie akcje są bardzo potrzebne. Wiosenna pogoda uprzyjemniła dość żmudną pracę – worki pękały w szwach.

Śmieci w lasach, zwłaszcza przy szlakach turystycznych, drogach i miejscach postoju, to ogromny problem. Na trasie można znaleźć niemalże wszystko – od śmieci typowych dla turystów (butelki, puszki, papierki) po pełne worki śmieci komunalnych, sprzęty AGD czy RTV, stare materace, a nawet okna. Wśród odpadów porzucanych w lasach zdarzają się stare lodówki i zniszczone meble, są śmieci pozostałe po budowach: gruz, papa, kafle, cegły i reszty gipsowych płyt.

Apelujemy do osób spacerujących w lesie i kierowców samochodów – nie wyrzucajcie śmieci do lasu. Porzucone przedmioty źle wyglądają i zaśmiecają krajobraz, ale również mogą być groźne dla zwierząt. Pamiętaj! – Las to nasze wspólne dobro, otoczone opieką wielu pokoleń leśników – nie zaśmiecaj go!

Inicjatorem zorganizowania sprzątania lasu z udziałem osadzonych jest Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego Pomet Wronki.

via Maciej Gniadek / Nadleśnictwo Wronki
fot. Bogusław Ratajczak