O bezpieczeństwie seniorów

Dzielnicowy z Wronek spotkał się z miejscowymi seniorami, aby porozmawiać z nimi na tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Spotkanie odbyło się w ramach stworzonego przez niego projektu programu profilaktycznego.

Każdego roku Policja odnotowuje przypadki oszustw, w których pokrzywdzone są osoby starsze. Oszuści często są wpuszczani przez seniorów do ich mieszkań. Złodzieje wchodzą do domów wykorzystując dobroduszność poszkodowanych (proszą o wodę, o coś do jedzenia) lub po prostu proponują sprzedaż różnorodnych artykułów, przedstawiają się jako pracownicy różnych instytucji itp.

Wiele takich przypadków jest zgłaszanych. Mamy jednak świadomość, że być może nie każdy pokrzywdzony informuje Policję oszustwie lub jego próbie, więc przypadków związanych z oszustwami może być jeszcze więcej. Mając tego świadomość, oraz w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości, jeden z wronieckich dzielnicowych stworzył projekt programu profilaktycznego pod hasłem „Bezpieczny Senior w Gminie Wronki”.
W ramach swojego projektu, asp. sztab. Krzysztof Wolski, wspólnie z profilaktykiem z Szamotuł spotkali się z seniorami w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej we Wronkach. Celem spotkania była bezpośrednia wymiana informacji pomiędzy lokalną Policja, a społeczeństwem oraz uwrażliwienie mieszkańców na tematy dotyczące ich własnego bezpieczeństwa.

Właśnie dzielnicowy omówił m. in. metody działania oszustów oraz sposoby zapobiegania oszustwom. Celem pogadanki było przypomnienie podstawowych zasad unikania zagrożenia. Zależy nam na uświadomieniu osób starszych. Profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach podała również przykłady zdarzeń z udziałem seniorów, które zaistniały na terenie naszego powiatu.

W trakcie spotkania poruszona została również problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ostatnim czasie, na terenie powiatu szamotulskiego doszło do kilku wypadków z udziałem pieszych. W wielu zdarzeniach piesi nie posiadali elementów odblaskowych. Właśnie dlatego, w celu poprawy bezpieczeństwa wronieckich seniorów na drogach, policjanci wyposażyli ich w kamizelki oraz elementy odblaskowe.

mł. asp. Sandra Chuda / KPP Szamotuły

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2018-04-24