Baśniowa wygrana Jedynki

Dnia 22 marca 2018 roku w Ośrodku Kultury w Rogoźnie odbył się XXIII Konkurs Wiedzy „Bajkowy Świat”. Organizatorem konkursu jest Rogozińskie Centrum Kultury, a jego adresatami uczniowie klas II – IV szkół podstawowych.

Konkurs od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością oraz dobrą opinią opiekunów i biorących w nim udział uczniów. Baśniowe zmagania rozpoczęły się w 1996 roku, mogą w nich wystartować wszyscy pragnący zagłębić się w magiczny świat baśni i filmów animowanych. Ranga konkursu jest bardzo wysoka, a informacje o nim można znaleźć w wielu serwisach ogólnopolskich – mogą więc w nim wziąć udział uczestnicy z całej Polski.

Osoby, chcące sprawdzić się w tych zmaganiach, powinny wykazać się ogromną wiedzą, sumiennością, a poza tym – umiejętnością pracy w zespole. W tym roku wszyscy chętni musieli zapoznać się z:
baśniami Hansa Christiana Andersena oraz Charlesa Perraulta, wierszami dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, książką „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, filmami animowanymi (od początku kinematografii).
Każda szkołę, placówkę kultury lub bibliotekę publiczną mogła reprezentować drużyna składająca się z trzech uczniów. Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka we Wronkach reprezentowały uczennice klasy IV b: Marta Judkowiak, Dominika Świniarska oraz Anastazja Woźniak. Czwartoklasistki zapoznawały się z obowiązkowymi pozycjami już od stycznia. Nie zapomniały o nich również w ferie zimowe!

W pierwszym etapie dziewczyny pracowały indywidualnie, mierząc się z reprezentantami 22 ośrodków. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, testy oraz podpisywali fotografie. Do kolejnego etapu przeszło 10 najlepszych drużyn, które zdobyły najwięcej punktów po zsumowaniu wyników trójki swoich reprezentantów. Uczennice wronieckiej Jedynki bez najmniejszych problemów dostały się do kolejnej rundy. W niej uczniowie również pracowali indywidualnie. Tym razem czekały na nich naprawdę trudne zadania, dotyczące głównie fragmentów wyświetlanych filmów animowanych. Mogliśmy zobaczyć urywki np. „101 dalmatyńczyków”, „Shreka”, „Pocahontas”, „Baleriny” czy „Domu”.

Do finału przechodziły tylko trzy najlepsze drużyny. Nasza radość na wieść o tym, że jesteśmy w najlepszej trójce była ogromna! Dziewczynki nie mogły uwierzyć, że udało im się pokonać tylu świetnych przeciwników. Trzeci etap był najtrudniejszy, ale nie ze względu na zadawane pytania (dotyczyły „Plastusiowego pamiętnika”). Po raz pierwszy uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością współpracy i konsultować udzielane odpowiedzi. Uczennice z Wronek wyróżniły się tutaj wiedzą, opanowaniem i doskonałym zgraniem. Oczekiwanie na ostateczne wyniki było pełne nerwów!

Ostatecznie udało się nam zwyciężyć w tych prestiżowych zmaganiach. W finale pokonałyśmy znakomitych przeciwników z Obornik oraz Ujścia. Uczennice z Wronek zostały szczególnie pochwalone również za umiejętność pracy w zespole. Poza tym dziewczyny przyczyniły się do wzmocnienia pozycji szkoły oraz udowodniły, że Szkoła Podstawowa nr 1 we Wronkach jest godnym przeciwnikiem we wszelkich zmaganiach.

Kinga Łusiewicz
opiekun grupy, nauczycielka języka polskiego
Szkoła Podstawowa nr 1