Start nowej przychodni możliwy od 1 marca

Nie od stycznia, nie od lutego, ale możliwe, że od marca rozpocznie swą działalność i ruszą zapisy do nowej przychodni we wronieckim ośrodku zdrowia. Jednak i ten termin stoi pod znakiem zapytania.

Bezwzględnie chciałbym, aby przychodnia ruszyła od 1 marca – powiedział w rozmowie z portalem Moje Wronki dyrektor szpitala w Czarnkowie Krzysztof Wywrot. Jednak czy termin zostanie dotrzymany, zależy teraz od Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor Wywrot wyjaśnił, że Czarnków zgłosił do NFZ-u chęć otwarcia przychodni, teraz muszą przyjechać przedstawiciele Funduszu, aby dokonać oględzin pomieszczeń. Lecznica musi spełnić szereg wymagań m.in. sposobu organizacji czy dostępności leków. Jeśli opinia NFZ-u będzie pozytywna, wtedy dopiero będzie można otworzyć przychodnię.
Według obowiązujących zasad możliwość zapisania się do takiej przychodni istnieje tylko wtedy, gdy ona już działa. Także możliwość zmiany lekarza będzie dostępna dopiero od 1 marca. Szpital w Czarnkowie udostępni wtedy na swojej stronie internetowej wzór formularza zgłoszeniowego do przychodni. W zamyśle Krzysztofa Wywrota ułatwi to pacjentom papierkową robotę. Wronczanie będą mogli wypełnić dokument w domu i zanieść bezpośrednio do przychodni.

Dyrektor szpitala w Czarnkowie działa aktywnie na rynku pracy, jednak jak sam przyznaje – jest bardzo ciężko. Obecni lekarze często zmieniają placówki, w których pracują, ze względu na bardzo różnice w wynagrodzeniach, pojawiające się w szpitalach. Obecnie lecznice licytują się, aby móc przyjąć do siebie wymagany personel. Na pewno w przychodni urzędować będzie doktor Barbara Ackerman. Dyrektor rozmawia także z poznańskimi pediatrami, aby dostęp do lekarzy tej specjalizacji był we Wronkach przez pięć dni w tygodniu. Wstępnie uzyskali porozumienie na cztery dni. Jednak dopóki nie dojdzie do zawarcia umowy, nie ma pewności, że przyjdą oni do Wronek. Krzysztof Wywrot obawia się, że przed złożeniem podpisu mogą oni znaleźć placówkę z większymi możliwościami finansowymi. Brakuje także chętnego, aby wygospodarować jeszcze jeden dzień w tygodniu.

Oprócz lekarza pediatry we Wronkach działać będzie jeszcze internista. Dostęp do tych lekarzy będzie zależny od ilości osób zapisanych do przychodni. Im więcej wronczan zdecyduje się na nową lecznicę, tym więcej lekarzy internistów będzie w niej dostępnych.

Obecnie większość prac w przyszłym POZ-ecie została wykonana. Pomieszczenia zostały odświeżone, pomalowane i umeblowane. Szpital czeka teraz za lekarstwami, a także m.in. ladą do obsługi pacjentów. Zmianie uległo pomieszczenie do szczepień oraz gabinet lekarski.
Otwarcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej we Wronkach skorelowane będzie z obecną działalnością czarnkowskiej lecznicy. Pacjent od lekarza rodzinnego trafi bowiem do lekarza specjalisty, a w razie potrzeby do czarnkowskiej lecznicy, gdzie otrzyma potrzebną pomoc. W ten sposób zadziała kompleksowa obsługa każdego pacjenta z terenu gminy Wronki.twierdzi Łukasz Salamandra rzecznik prasowy ZZOZ w Czarnkowie

Obecnie Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie prowadzi trzy poradnie specjalistyczne na terenie gminy Wronki. Są to: Poradnia Chirurgii Ogólnej, Poradnia Urazowo-Ortopedyczna oraz Poradnia Ginekologiczno-Położnicza. Łącznie w 2017 roku z usług specjalistów zatrudnionych w ZZOZ w Czarnkowie skorzystało 5665 pacjentów z Wronek i okolic. W zeszłym roku na Izbę Przyjęć oraz na szpitalne oddziały przyjętych zostało 757 mieszkańców z miasta i gminy Wronki. Sporo jest również przypadków urodzeń w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym (34 noworodki) czy korzystania z porad czarnkowskich specjalistów.