Uchwały antysmogowe w Wielkopolsce

W poniedziałek 18 grudnia radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli uchwały antysmogowe.

W poniedziałek 18 grudnia zostały podjęte uchwały antysmogowe, mają one na celu pomoc w walce ze smogiem, w szczególności w Poznaniu i Kaliszu, gdzie jakość powietrza jest najgorsza w całym regionie, co nie znaczy, że we Wronkach jest dużo lepsza.

Uchwały zakładają stopniowe wprowadzanie zakazu używania najgorszej jakości paliw stałych. Na liście zakazanych paliw mają się znaleźć m.in:
– drobny miał,
– węgiel brunatny,
– flotokoncentrat.

Zmiany sięgają nawet ograniczenia kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy np. kominków czy pieców. Przepisy mają wejść w życie niestety dopiero po okresie grzewczym, od 1 maja br.

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 roku będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. (Ma to się odbyć w dwóch etapach: do 1 stycznia 2024 roku – w przypadku kotłów bezklasowych, oraz do 1 stycznia 2028 roku – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4.) Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, w tym piece, kominki zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 roku.
tłumaczy PAP, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke
Ustawa, mimo swoich wielu zalet, jest krytykowana m.in za strony ekologów, którzy informują, że wielu obywateli zwyczajnie nie stać na zmianę sposobu ogrzewania, czy choćby na zmianę opału na ten lepszej jakości.

Rzeczywiście już w okresie opiniowania projektu pojawiły się głosy, że w tym względzie niezbędne są szerokie rozwiązania systemowe po stronie rządu i systemowe wsparcie, w tym także dopłaty do kotłów, ponieważ to mieszkańcy ponoszą koszty wymiany pieców. Jak mówiła, powinna zostać również obniżona akcyza na paliwa płynne i gazowe, aby mieszkańców stać było na alternatywne sposoby ogrzewania. Dodała, że walka ze smogiem to kwestia długookresowa. Jak tłumaczyła, „powietrze nie stanie się lepsze od momentu, kiedy się przyjmie uchwały”. – Musi też rosnąć świadomość społeczna w tym zakresie, potrzebna jest zatem edukacja. (…) Jeśli  mieszkańcy przestaną palić śmieci – to już będzie duży postęp i nasze powietrze na tym skorzysta. Musimy też mieć tę świadomość, że jakość powietrza to nasze zdrowie, jakość naszego życia i życia przyszłych pokoleń.
mówiła Marzena Wodzińska członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Przyjmowaniu uchwał towarzyszyć będzie kampania informująca o ochronie powietrza, a w szczególności jego wpływu na nasze zdrowie i przeciwdziałania nadmiernej emisji zanieczyszczeń powietrza. Miejmy nadzieję, że dzięki tym działaniom jakość powietrza w Wielkopolsce poprawi się.