To z nich jesteśmy dumni

Tegoroczne Dumy Wronek rozdane! Jak co roku władze miasta uhonorowały w ten sposób osoby, instytucje, organizacje i kluby za wybitne osiągnięcia oraz postawę. W tym roku rozdano 55 statuetek. Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów.

Ochotnicza Straż Pożarna Wronki
Ochotnicza Straż Pożarna Chojno
Ochotnicza Straż Pożarna Wróblewo

Jednostki wyróżniające się prężną działalnością na płaszczyźnie przeciwpożarowej, prewencyjnej i społeczno-kulturalnej. Wysoki poziom wyszkolenia oraz zaangażowanie druhen i druhów pozwalają na ich udział w najtrudniejszych akcjach.

Ochotnicza Straż Pożarna Wronki w minionym roku obchodziła 160-lecie swojego istnienia.
Prezesem OSP Wronki jest pan Andrzej Liszkowski.

Ochotnicza Straż Pożarna Chojno w minionym roku obchodziła 115-lecie swojego istnienia.
Prezesem OSP Chojno jest pan Zdzisław Jankowski.

Ochotnicza Straż Pożarna Wróblewo w minionym roku obchodziła 70-lecie swojego istnienia.
Prezesem OSP Wróblewo jest pan Stanisław Wrembel.

Cech Rzemiosł Różnych we Wronkach
Organizacja zrzeszająca rzemieślników z terenu gminy Wronki. Nadzorująca przebieg przygotowania zawodowego młodych pracowników, dbająca o przestrzeganie praw konsumenckich, zasad etyki oraz rzetelności zawodowej. Cech w minionym roku obchodził 35-lecie swojego istnienia.
Starszym Cechu Rzemiosł Różnych jest pan Roman Nawrot.

Przedsiębiorstwo Komunalne we Wronkach
Spółka gminna, której głównym zadaniem jest zaopatrywanie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zajmuje się również np. zarządzaniem nieruchomościami. Zaangażowana społecznie, wspierająca i propagująca działania proekologiczne. Spółka w minionym roku obchodziła 25-lecie swojego istnienia.
Prezesem wronieckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego jest pan Rafał Zimny.
Ludowy Klub Sportowy Czarni Wróblewo
Klub występujący w klasie okręgowej. Zasłużony w działaniach lokalnych o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W minionym roku obchodził 70-lecie swojego istnienia.
Prezesem klubu jest pan Jacek Góral.

Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych – odział we Wronkach
Organizacja skupiająca wielu utytułowanych hodowców gołębi oraz sędziów lotów.
Wroniecki oddział hodowców gołębi pocztowych w minionym roku obchodził 65-lecie swojego istnienia.
Prezesem oddziału jest pan Zbigniew Gorący.

Wroniecka Orkiestra Dęta
Sekcja Wronieckiego Ośrodka Kultury. Wykonuje muzykę patriotyczną, religijną oraz biesiadną, uświetniając lokalne wydarzenia. Orkiestra godnie reprezentuje naszą gminę na arenie regionalnej, ogólnopolskiej i poza granicami kraju. Orkiestra w minionym roku obchodziła 65-lecie swojego istnienia.
Prezesem Wronieckiej Orkiestry Dętej jest pan Jerzy Śmiłowski.

Zespół Śpiewaczy „Chojanki”
Sekcja muzyczna Wronieckiego Ośrodka Kultury. Wykonuje pieśni patriotyczne, ludowe oraz okolicznościowe. Zespół aktywnie uczestniczy zarówno w wydarzeniach lokalnych, jak i ogólnopolskich – bierze udział w przeglądach chórów, festiwalach pieśniarskich, festynach i dożynkach. Zespół w minionym roku obchodził 15-lecie swojego istnienia.
Kierownikiem „Chojanek” jest pani Aleksandra Jankowska.

Uczniowski Klub Sportowy „Wawrzyn”
Stowarzyszenie działające przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Biezdrowie, angażujące uczniów do podejmowania różnorodnych form aktywności ruchowej. Chlubą klubu jest Formacja Taneczna „Iskierki”. Klub w minionym roku obchodził 10-lecie swojego istnienia.
Prezesem klubu jest pan Roman Kabaciński.

Warsztaty Terapii Zajęciowej we Wronkach
Placówka terapeutyczna działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej we Wronkach. Rehabilitująca społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami. Warsztaty w minionym roku obchodziły 5-lecie swojego istnienia.
Kierownikiem warsztatów jest pani Beata Grzywaczewska.

Bank Spółdzielczy we Wronkach
Lokalna instytucja finansowa, realizująca usługi na najwyższym poziomie.
Odznaczona tytułem „Symbol Nowoczesnych Usług Bankowych 2017”, przyznawanym przez redakcje „Monitora Rynkowego” i „Monitora Biznesu”.
Prezesem Zarządu Banku jest pani Elżbieta Czosnowska.

Franciszkański Ruch Apostolski przy Zakonie Braci Mniejszych pw. błogosławionego Jana Dunsa Szkota we Wronkach
Grupa młodzieżowa propagująca życie w duchu św. Franciszka oraz apostolstwo w lokalnym środowisku. Organizacja zaangażowana społecznie, niosąca pomoc potrzebującym mieszkańcom naszej gminy m.in. poprzez Franciszkańską Paczkę Miłości oraz Kwestę na Rzecz Ubogich.
Gwardianem Zakonu Braci Mniejszych jest ojciec Tyberiusz Nitkiewicz.
Marceli Sauermann
Wieloletni Dyrektor Zakładu Karnego we Wronkach. Obecnie Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu.
Zaangażowany społecznie, otwarty na lokalne problemy.

Wiesław Michalak
Wronczanin, lokalny społecznik, regionalista, aktywny działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej.

Henryk Dawidzionek
Mieszkaniec gminy Wronki, prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych we Wronkach. Odznaczony medalem „Pro Patria”, przyznawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Karol Grajewski
Wronczanin, strażak ochotnik, dziennikarz lokalnego portalu informacyjnego. Zdobywca prestiżowej nagrody im. Macieja Frankiewicza dla młodych patriotów wolnej Polski.

Katarzyna Gierczak-Grupińska
Wronczanka, Prezes Fundacji Firmy Rodzinne. Współwłaściciel firmy GELG. Zdobywczyni tytułu „Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet 2017”, przyznawanego kobietom odnoszącym sukcesy w pracy zawodowej i społecznej przez Federację Stowarzyszeń „Międzynarodowa Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet”.

Małgorzata Dezor-Roszak i Arkadiusz Roszak
Mieszkańcy gminy Wronki. Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego Rzecin. Zdobywcy II miejsca w konkursie na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce organizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Łukasz Prządka
Wronczanin, artysta malarz, specjalizujący się w tematyce surrealistyczno-fantazyjnej. Zaproszony do udziału w projekcie „Metamorfoza” – wystawie prac polskich artystów z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego poświęconego pamięci Zdzisława Beksińskiego. Obrazy pana Łukasza znajdują się m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Niemczech, Norwegii, Republice Czeskiej i wielu miastach Polski.

Marta Nawrot
Wronczanka, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zwyciężczyni 37. Warszawkich Spotkań Teatralnych w kategorii „najlepsze video” za wizualizację do sztuki „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, wystawianej na deskach Teatrze Narodów w Moskwie.

Marek Fąferek „BraKe”
Wronczanin, publikujący blendy muzyczne w Internecie – czyli utwory łączące wykonania kilku wokalistów z jednym podkładem muzycznym. Jego kanał w serwisie YouTube śledzi ponad 220 tysięcy użytkowników, łącznie wszystkie filmy wyświetlono ponad 160 milionów. Nagrodzony przez serwis YouTube Srebrnym Przyciskiem Play za zgromadzenie ponad 100 tys. fanów.

Magdalena Janicka
Wronczanka, studentka wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Członkini zespołu Trzy Tony Gruzu. Uczestniczka ósmej edycji programu muzycznego Telewizji Polskiej „The Voice of Poland”.

Dominika Kulupa
Uczennica Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Herberta we Wronkach. Uzyskała tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Matematyki „Olimpus”. Nauczycielką przygotowującą Dominikę do konkursu była pani Halina Zakrzewska.

Marek Regdosz
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Zbigniewa Herberta we Wronkach. Zajął I miejsce w Wielkopolskich Eliminacjach XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Został również Laureatem
Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Opiekunkami przygotowującymi Marka do konkursów były panie Patrycja Wilińska (OSP Wronki) i Beata Pyzik (SP nr 3 im. Z. Herberta we Wronkach).

Tomasz Stołowski
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi. Zajął III miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Niepokorna, Niezłomna, Wyklęta – Inka oczami dzisiejszych uczniów” oraz zdobył tytuły laureatów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej, Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym EDI oraz Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym.
Nauczycielkami przygotowującymi Tomasza do konkursów były panie Jolanta Chytra i Violetta Janowicz.
Adrianna Janowicz
Mieszkanka gminy Wronki, lekkoatletka. Złota medalistka na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy w sztafecie 4×400 m oraz na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Suwałkach na dystansie 200 m. Srebrna medalistka na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych IAAF/BTC World Relays w Nassau na Bahamach. Brązowa medalistka na Mistrzostwach Polski w Białymstoku na dystansie 200 m.

Tymoteusz Zimny
Mieszkaniec gminy Wronki, lekkoatleta. Złoty medalista na Halowych Mistrzostwach Polski U20 w Toruniu na dystansie 400 m oraz na Mistrzostwach Polski Polski U20 w Toruniu na dystansie 400 m. Na Mistrzostwach Europy U20 w Grosetto zdobył srebro na dystansie 400 m oraz brąz w sztafecie 4×400 m. Najmłodszy uczestnik seniorskich Mistrzostw Świata w Londynie, na których zajął 7. miejsce w sztafecie 4×400 m.

Jakub Szymankiewicz
Wronczanin, członek Wronieckiego Klubu Biegacza, maratończyk. Jako pierwszy Polak przekroczył linię mety wrześniowego maratonu w Berlinie, zajmując ostatecznie 60. pozycję na 39 tys. biegaczy. Zdobywca tytułu „Młody Zdolny Powiatu Szamotulskiego”.

Anna Nawrot
Wronczanka, miłośniczka zdrowego stylu życia. Zdobywczyni Grand Prix Polski 2017 w kategorii fitness sylwetkowe kobiet. Złota medalistka zawodów Diamond Cup Katowice w kategorii OPEN. Brązowa medalistka na Mistrzostwach Europy Arnold Classic w Barcelonie.

Tomasz Napierała
Wronczanin, kulturysta. Złoty medalista na Mistrzostwach Świta Federacji WPA oraz Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii drużynowej. Na tych samych mistrzostwach pan Tomasz zdobył również indywidualnie dwa srebrne medale w kategoriach SUBMASTER oraz wagowej do 110 kg.

MKS Błękitni Wronki – Drużyna Juniorów Młodszych
Drużyna zdobyła tytuł Mistrza Wielkopolski w rundzie jesiennej oraz awansowała do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych, wygrywając baraże z Chemikiem Bydgoszcz.
Kapitanem drużyny jest Bartłomiej Wylegała. Trenerem Adam Drozdowicz. Prezesem MKS Błękitni Wronki jest pan Marek Pogorzelczyk.

Drużyna piłkarska klas sportowych
Zdobyła srebrny medal na Ogólnopolskich Mistrzostwach „Mała Piłkarska Kadra Czeka” w Zamościu.
Najlepszym zawodnikiem drużyny jest Szymon Juracki. Trenerami są Michał Dolata, Bartosz Hoffmann i Fabian Myszkowski.

Zawodnicy Wronieckiego Klubu Karate
Zuzanna Lepszy
Brązowa medalistka na Ogólnopolskim Turnieju Karate Dzieci i Młodzieży w Kórniku w kategorii kata.
Tomasz Konieczny
Złoty medalista na Wielkopolskich Mistrzostwach Karate WKF w Murowanej Goślinie w kihonie.
Srebrny medalista na Ogólnopolskim Turnieju Karate Dzieci i Młodzieży w Kórniku w kategorii kata.
Agnieszka Kałek-Smolarek
Trener Wronieckiego Klubu Karate. Na Mistrzostwach Świata Karate FSKA w Londynie zdobyła złoty medal w konkurencji kata drużynowego oraz brązowe medale w konkurencji kata indywidualnego oraz kumite drużynowego.
Pani Agnieszka zdobyła również srebro na Międzynarodowym Turnieju Karate WKF w Bydgoszczy w kategorii kata indywidualnego oraz dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski Masters w Pleszewie w kategoriach indywidualnych kata i kumite.
Prezesem Wronieckiego Klubu Karate jest pani Klaudia Koperek-Woelk.

Zawodnicy Klubu Kręglarskiego „Dziewiątka-Amica” Wronki
Julia Brodziszewka
Wicemistrzyni Świata Juniorek w konkurencji Sprint oraz wicemistrzyni Polski Juniorek Młodszych w parach.
Katarzyna Mroczkiewicz
Indywidualna Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych. Druga Indywidualna Wicemistrzyni Świata Juniorek oraz wicemistrzyni Polski Juniorek Młodszych w parach.
Patrycja Grzelak
Mistrzyni Polski Juniorek w konkurencji Sprint.
Gracjan Machaj
Mistrz Polski Juniorów w konkurencji Sprint oraz wicemistrz Polski Juniorów Młodszych w parach.
Prezesem Klubu kręglarskiego „Dziewiątka-Amica” Wronki jest pan Maciej Kląskała.
Zawodnicy Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gry Logiczne” we Wronkach
Sylwia Krause
Złota medalistka na Mistrzostwach Polski Szkół w Warcabach kategorii ponadgimnazjalnej. Srebrna medalistka na Mistrzostwach Wielkopolski w warcabach 100-polowych kobiet. Brązowa medalistka na Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 19 w warcabach 64-polowych.
Daniel Dłużewski
Brązowy medalista na Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 23 w warcabach 64-polowych oraz w Drużynowych Mistrzostwach Polski w warcabach 64-polowych.
Mateusz Skobel
Srebrny medalista na Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 16 w grze błyskawicznej w warcabach 64-polowych.
Powołany do Kadry Narodowej Juniorów do lat 16 w warcabach 64-polowych.
Prezesem Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gry Logiczne” jest pan Przemysław Maślona.

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Marynia”
Nadia Matuszak i Tomasz Dwóżnik
Tancerze II kategorii wiekowej, pasjonaci tańca. Uczestnicy ogólnopolskich przeglądów folklorystycznych. Zajęli I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich w Dobczycach, II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich w Kole oraz IV miejsce na Królewskim Turnieju Tańców Polskich w Wilanowie.
Amelia Góral i Mateusz Solarski
Para wielokrotnie doceniana na ogólnopolskich turniejach i konkursach. Zajęła m.in. I miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich w Dobczycach i Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „O Wielkopolski Bat” we Wronkach, a także II miejsce podczas Królewskiego Turnieju Tańców Polskich w Wilanowie.
Kierownikami i instruktorami Zespołu Folklorystycznego „Marynia” są państwo Hanna i Jan Galasińscy.

Tancerki Zespołu Mażoretki Miraż
Alicja Kaczmarek
Mistrzyni Europy Mażoretek w kategorii seniorki duo/trio flagi oraz Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach seniorskich: solo baton, zespoły baton, duo/trio flagi, miniformacja baton oraz miniformacja mix.
Natalia Szablewska
Mistrzyni Europy Mażoretek w kategorii seniorki duo/trio flagi oraz Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach seniorskich: duo/trio baton, zespoły baton, miniformacja baton, miniformacja mix, duo/trio flagi.
Kornelia Grabarkiewicz
I wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategorii kadetki duo/trio pompom.
II wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach kadetki solo pompom i juniorki zespoły baton, defilada.
Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach kadetki duo/trio baton, zespoły baton, solo pom-pom, duo/trio pom-pom oraz I wicemistrzyni Polski Mażoretek w kategorii kadetki miniformacje baton.
Martyna Mrowińska
I wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategorii kadetki duo/trio pompom.
II wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach kadetki solo pompom i juniorki zespoły baton, defilada.
Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach kadetki duo/trio baton, zespoły baton, duo/trio pom-pom oraz I wicemistrzyni Polski Mażoretek w kategorii kadetki miniformacje baton.
Zuzanna Prętka
I wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategorii kadetki duo/trio pompom.
II wicemistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach kadetki solo pompom i juniorki zespoły baton, defilada.
Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach kadetki duo/trio baton, zespoły baton, duo/trio pom-pom oraz I wicemistrzyni Polski Mażoretek w kategorii kadetki miniformacje baton.
Trenerkami zespołu są panie Gabriela Kabacińska i Marta Szablewska.

Zawodniczki Formacji Tanecznej „Iskierki” Uczniowskiego Klubu Sportowego Wawrzyn przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Biezdrowie.
Julia Dembska
Mistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom i miniformacja pom-pom oraz show „Harry Potter i czara ognia”. Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom, miniformacja pom-pom oraz show, a także II wicemistrzyni Polski Mażoretek w kategorii juniorki solo pom-pom.
Oliwia Hawryszkiewicz
Mistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom i miniformacja pom-pom oraz show „Harry Potter i czara ognia”.
Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom, miniformacja pom-pom oraz show.
Blanka Michalska
Mistrzyni Europy Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom i miniformacja pom-pom oraz show „Harry Potter i czara ognia”. Mistrzyni Polski Mażoretek w kategoriach seniorskich duo/trio pom-pom, miniformacja pom-pom oraz show, a także Mistrzyni Polski Mażoretek w kategorii juniorki solo pom-pom.
Trenerami zespołu są państwo Gabriela i Roman Kabacińscy.
Prezesem klubu jest pan Roman Kabaciński.