Światowa premiera z udziałem wronczanki

Marta Nawrot pracuje właśnie przy projekcie „Dwa miecze” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, premiera odbędzie się już wkrótce w Pekinie.

Wronczanka Marta Nawrot od kilku lat współpracuje z niezwykle uzdolnionym reżyserem Grzegorzem Jarzyną. Reżyser od 1998 roku jest dyrektorem teatru TR w Warszawie, który jest uważany za jedną z najbardziej innowacyjnych scen w Polsce. Obecnie zespół teatru pracuje nad międzynarodowym projektem „Dwa miecze”, którego premiera odbędzie się 20 stycznia 2018 roku w Pekinie. Przygotowania do premiery trwają od września ubiegłego roku, a Marta Nawrot jest odpowiedzialna za wizualizację sztuki i video. Podobne wyzwania miała przed sobą, przygotowując spektakle „Lear” oraz „Versus” w poznańskim Teatrze Nowym. Za swoją pracę otrzymała nagrodę w czasie XXXVII Warszawskich Spotkań Teatralnych. Nagrodzono ją za najlepsze video w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”.
Spektakl Grzegorza Jarzyny „Dwa miecze” to pierwsza premiera głośnego polskiego reżysera realizowana na terenie Chin z międzynarodowym zespołem aktorów z Chin, Polski i Stanów Zjednoczonych. Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Lu Xun, jednego z najważniejszych chińskich pisarzy i eseistów I połowy XX wieku. Napisane w 1926 roku opowiadanie nawiązuje do starego chińskiego mitu o zamordowanym na rozkaz króla płatnerzu i jego synu, który chce pomścić śmierć ojca. W tej symbolicznej opowieści Xun stawia pytanie o cenę za ujawnienie prawdy i pokazuje, jakich ofiar wymaga walka o sprawiedliwość.

Marcie i całej ekipie, pracującej przy spektaklu „Dwa miecze” życzymy powodzenia! Cieszymy się, że to kolejna osoba z naszego miasta, która ma odwagę spełniać swoje marzenia o robić to, co kocha.