Niecodzienne zjawisko nad Wronkami

W sylwestrową noc na niebie nad Wronkami można było zaobserwować niezwykłe zjawisko optyczne. Wokół tarczy księżyca pojawiło się halo.

Efekt halo spowodowany jest załamaniem i odbiciem światła słonecznego na kryształkach lodu, z których składają się chmury wysokiego piętra wiszące na wysokości od 6 do 12 kilometrów. Halo najczęściej widoczne jest wokół Słońca, ale udaje się też je zaobserwować wokół Księżyca, kiedy ten znajduje się w pobliżu pełni.
Halo (gr. hálos, „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.czytamy na Wikipedii

Po niebie wędrują chmury piętra średniego i wysokiego, które składają się z kryształów lodu, na których załamują się promienie słoneczne docierające od strony Księżyca. Dzięki temu wokół naszego satelity pojawia się olbrzymi pierścień. Na zewnątrz niego widoczne są delikatne chmury, natomiast wewnątrz niego niebo jest wyraźnie ciemniejsze.

Fotografię nadesłał Pan Paweł, któremu bardzo dziękujemy.

via Wikipedia, Twoja Pogoda