Święto tańca – na najwyższym poziomie

W miniony weekend odbył się we Wronkach IV Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”.

Niesamowita atmosfera, bardzo wysoki poziom par, a także doskonała organizacja to opinie na temat turnieju, które wciąż jeszcze spływają do organizatorów.

Już w piątek wieczorem do Wronek zjechały pary z całej Polski – łącznie na parkiecie zaprezentowała się rekordowa ilość 120 par. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji było ich niespełna 60. Całą sobotę w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach, rozbrzmiewały polki, krakowiaki, kujawiaki oberki i mazury. Wszystko w niezwykle przygotowanej scenerii, przy licznej widowni, która w tym roku nie zawiodła.
Uroczystą galę finałową rozpoczął polonez w wykonaniu par biorących udział w turnieju oraz instruktorów. Przy specjalnie przygotowanych stolikach tuż obok parkietu, zasiadły osoby, które wsparły turniej, z Panem Burmistrzem Miasta i Gminy Wronki Mirosławem Wieczorem na czele. W organizację tegorocznej edycji turnieju poza samymi organizatorami tj. Stowarzyszeniem Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”, Wronieckim Ośrodkiem Kultury, Wronieckim Stowarzyszeniem Kultury, Zespołem Folklorystycznym „Marynia” oraz Komisją ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® włączyła się również ogromna rzesza lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych, co świadczy o tym, jak ważnym wydarzeniem we Wronkach staje się turniej.

Komisja sędziowska, której przewodniczył sędzia ekspert Jan Łosakiewicz z Warszawy, nie miała łatwego zadania. Musiała ocenić 7 kategorii wiekowych, w różnych klasach tanecznych, a do tego jeszcze kategorię tańca regionalnego, w której to pary rywalizowały w tańcach regionu szamotulskiego.

Główną nagrodą w najwyższej klasie tanecznej „A” każdej kategorii wiekowej, był tytułowy Wielkopolski Bat. W roku 2017 powędrował on do:
– Dawida Jankowskiego i Natalii Biegalewskiej z Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa (kategoria I OPEN),
– Marcina Kańkowskiego i Zuzanny Szmyt również z Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa (kategoria IIA),
– Krzysztofa Jakubczyka i Julii Surdackiej z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław (kategoria IIIA),
– Kajetana Raźnego i Joanny Drzas z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (kategoria IVA),
– Jakuba Raźnego i Kamili Drzas z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (kategoria VA),
– Damiana Tryniszewskiego i Emilii Sielickiej pary niezrzeszonej z Lublina i Warszawy,
– Jacka Piątka i Małgorzaty Piątek z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” z Gdańska.

W kategorii taniec regionalny zwyciężyli:
– Wojciech Kamiński i Maria Kulka z Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” (kat. II),
– Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka również z „Cepelii-Poznań” (kat. III),
– Michał Podgórski i Jagoda Michałek z Zespołu Folklorystycznego „Marynia” z Wronek (kat. V).

Wspaniale zaprezentował się również wroniecki Zespół Folklorystyczny „Marynia”, przygotowywany przez organizatorów turnieju Hannę i Jana Galasińskich.
Poza wspomnianym już zwycięstwem w kategorii taniec regionalny, Michał i Jagoda wywalczyli 3 miejsce w kategorii VB. Kamil Bialik i Zuzanna Jezierska zajęli 4 miejsce w kategorii IIIB. Para Mateusz Solarski i Amelia Góral zwyciężyli w kategorii IIB, otrzymując jednocześnie awans do klasy tanecznej „A”. Daniel i Julia Zastróżni, jedyna para zespołu startująca w najwyższej klasie tanecznej, zakwalifikowała się do finału, zajmując w nim 6 miejsce. Maciej Roszak i Zofia Chojan stanęli na 3 miejscu podium w kategorii IIC, w tej samej kategorii debiutująca para Makary Nowierski i Katarzyna Judek również weszli do finału, zajmując 6 miejsce. Najmłodsi reprezentanci Zespołu Folklorystycznego „Marynia” Mateusz Matusza i Olga Piaskowski-Niszczak wywalczyli II miejsce w kategorii I OPEN.
Wspaniale zaprezentowali się również w konkurencji taniec regionalny. II kat. – II miejsce Daniel z Julią, IV miejsce Mateusz z Amelią, VI miejsce Franciszek Kubiak i Weronika Lis. W kategorii III wysokie II miejsce wywalczyli Filip Judek i Zuzanna Podgórska, IV miejsce Kamil z Zuzanną. W kategorii V startowała jeszcze jedna para z zespołu Dawid Jasiński i Wiktoria Góral, zajmując finałowe IV miejsce.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu IV Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” Wronki 2017”.

Tekst: Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”
Zdjęcia: Rafał Sierchuła / Wronki.pl