Prognoza pogody na weekend

Podczas obecnego weekendu będziemy musieli liczyć się z obecnością przeważającego zachmurzenia.

Jeszcze dziś i jutro aura w ciągu dnia będzie dość wietrzna, jednak od soboty znacznie się ociepli, a niedziela przyniesie nam w drugiej części dnia znaczne rozpogodzenia i słoneczną końcówkę dnia oraz weekendu. To nie koniec dobrych wiadomości, początek przyszłego tygodnia będzie ciepły i słoneczny, jak widać „polska złota jesień” nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Nadal pozostajemy pod wpływem strefy niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest opisany we wczorajszym ostrzeżeniu niż. Taka sytuacja sprawia, że dziś i jutro (piątek, sobota) nasz region będzie głównie zdominowany przez zachmurzenie. Poprawę warunków pogodowych przyniesie nam strefa wysokiego ciśnienia, która skieruje do nas ciepłe powietrze z południa Europy, blokując tym samym naturalną dla nas cyrkulację chłodniejszych mas powietrza z zachodu i północnego-zachodu – taka sytuacją latem zapewnia nam głównie upalne dni.

Słoneczny początek przyszłego tygodnia (poniedziałek – wtorek) przyniesie nam temperatury maksymalne w ciągu dnia do 22°C. Kolejne dni to ponownie jesienna pogoda z ochłodzeniem do 14°C, korzystajmy więc już od jutra z ciepłego, a od niedzieli pogodnego okresu.
Piątek – dzień
Rano zachmurzenie przeważające z przejaśnieniami. W ciągu całego dnia zachmurzanie duże z możliwością chwilowych przejaśnień. Wietrznie.
Maksymalna temperatura 15°C. Wiatr umiarkowany, w porywach silny. Zachodni z prędkością od 20 do 43 km/h (12m/s) w porywie.

Piątek – noc
Zachmurzenie umiarkowane.
Minimalna temperatura 9°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Południowo-zachodni z prędkością od 7 do 24 km/h w porywie.

Sobota – dzień
Rano oraz w trakcie całego dnia pochmurno. Ciepło i nadal dość wietrznie.
Maksymalna temperatura 19°C. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny. Zachodni z prędkością od 20 do 38 km/h w porywie.

Sobota – noc
Zachmurzenie umiarkowane, utrzymujące się do wczesnych godzin porannych.
Minimalna temperatura 12°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Zachodni z prędkością od 11 do 26 km/h w porywie.

Niedziela – dzień
W pierwszej części dnia pochmurno z przejaśnieniami, po południu znaczne rozpogodzenia. Wieczorem dość słonecznie.
Ciepło.
Maksymalna temperatura 19°C. Wiatr łagodny, w porywach umiarkowany. Zachodni, skracający wieczorem na południowy z prędkością od 13 do 26 km/h w porywie.

Niedziela – noc
Przeważnie bezchmurnie.
Minimalna temperatura 10°C. Wiatr słaby, w porywach łagodny. Południowo-zachodni z prędkością od 6 do 19 km/h w porywie.

Zachęcamy do obserwacji warunków pogodowych za pośrednictwem regionalnych stacji meteorologicznych.
Wronki (PWS), Wronki (PK), Nowa Wieś (PK), Chojno (PWS).

Hubert Sierszulski