Pomóżmy Mikołajowi pokonać białaczkę

Mikołaj Napierała z Gałowa ma marzenie, aby zostać zawodowym piłkarzem. Jednak wszystko może zniweczyć białaczka, na którą 17-latek zachorował. Aby Mikołaj mógł kontynuować pogoń za marzeniami potrzebny jest przeszczep szpiku.

W najbliższy weekend (7-8 października) w Szamotułach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, organizowana przez Fundację DKMS. W akcję szukania bliźniaka genetycznego Mikołaja włączyła się ogromna społeczność. W poszukiwania zaangażowały się szkoły, kluby sportowe, stowarzyszenia, instytucje, władze samorządowe, a także znane osobistości związane z Szamotułami – Jakub Wawrzyniak, Łukasz Fabiański, Tymoteusz Zimny, Bartłomiej Firlet, Tomasz Drab czy Robert Kołodziejczyk.

Wszystko zaczęło się w roku 2015. Syn trenował piłkę nożną w klubie Kłos Gałowo. Zauważyliśmy, że stał się ospały, był ciągle zmęczony. Skierowano go na badania. Wyniki były bardzo słabe, więc wykonano je powtórnie. Diagnoza: białaczka. Mikołaj przeszedł chemioterapię i czuł się dobrze. Niestety w tym roku nastąpiło wznowienie choroby. Obecnie syn przebywa na chemioterapii, czeka na przeszczep. Badania wykluczyły członków najbliższej rodzinny, więc cały czas szukamy dawcy.wyjaśniał Radosław Napierała, ojciec Mikołaja

Mikołaj jest bardzo dzielny i się nie poddaje. Podobnie jak jego rodzina, przyjaciele i mnóstwo innych osób, pragnących wesprzeć nastolatka. To właśnie oni zaangażowali się w akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, która 7 i 8 października odbędzie się w Szamotułach.

To faktycznie nic nie boli! – przekonywała Katarzyna Baran, koordynator ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS. Rejestracja polega bowiem na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje zazwyczaj 10-15 minut. W akcji mogą wziąć udział również kobiety w ciąży oraz osoby przeziębione. Wystarczy tylko chcieć!




Okazja pojawi się już w najbliższą sobotę 7 października. W Bibliotece Publicznej na Rynku, w godzinach 10.00-15.00 wolontariusze będą czekać na szamotulan i przyjezdnych, pragnących dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku. Z kolei w godzinach 15.00-20.00 akcja będzie prowadzona w Biurze Zawodów VII Szamotuły Półmaraton (ul. Sportowa 6), a dzień później – 8 października, podczas całego półmaratonu.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły
7 października godz. 9.00 – 15.00
Biuro Zawodów VII Szamotuły Samsung Półmaratonu, ul. Sportowa 6
7 października, godz. 15.00 – 20.00
VII Szamotuły Samsung Półmaraton
8 października godz. 7.30 – 15.00

via Starostwo Powiatowe w Szamotułach