Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

W kolejny czwartek z kolei musimy liczyć się z porywami silnego wiatru. Jednak tym razem zjawisko atmosferyczne ma nie mieć tak poważnego przebiegu jak przed tygodniem.

Dziś od godzin przedpołudniowych aż do wieczora musimy liczyć się z wystąpieniem zwiększonej prędkości wiatru, która maksymalne w porywach może osiągnąć w naszym regionie do 55km/h (15m/s). Średnia, stała prędkość wiatru w godzinach 13:00-16:00 ma wynosić nieznacznie powyżej 25km/h.

Tym razem nie musimy obawiać się niszczycielskich porywów wiatru, tak jak miał to miejsce dokładnie tydzień temu. Tym niemniej wiatr może osiągając wyżej podane prędkości maksymalne. Silne porywy za każdym razem mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia oraz powodować utrudnienia w ruchu komunikacyjnym.
Utrudnione warunki pogodowe będą związane z ośrodkiem niskiego ciśnienia przetaczającym się z zachodu na wschód przez obszar Skandynawii. Wytworzone przez niego pole niskiego ciśnienia obejmie północne tereny naszego kraju, wraz ze strefą wysokiego ciśnienia rozwijającą się już na południu Polski stworzy spory gradient baryczny (różnica ciśnienia) który będzie odpowiedzialny za powstanie zwiększonej prędkości wiatru.

Na południu kraju zaczyna dominować już strefa związana z rozległym polem wysokiego ciśnienia, która już od połowy weekendu przyczyni się do sporego ocieplenia, temperatury maksymalne od soboty do wtorku (14 – 17.10) mogą osiągać 19-21°C.

via Hubert Sierszulski