Samsung zaatakowany przez hackerów. SEPM: „nie komentujemy sprawy”

Jak podaje serwis Zaufana Trzecia Strona grupa chińskich hackerów przy pomocy zainfekowanego programu CCleaner zaatakowała wroniecką fabrykę AGD, należącą do firmy Samsung. Najprawdopodobniej chodziło o kradzież technologii.

Grupa chińskich włamywaczy przy pomocy popularnego programu do czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików przez miesiąc infekowała miliony komputerów na całym świecie. Celem ataku stały się znane światowe koncerny takie jak HTC, Sony, Intel, Cisco, Microsoft, MSI, Google czy Samsung. Właśnie ta ostatnia pozycja dotyczy Wronek. Według serwisu Zaufana Trzecia Strona, włamywaczy najbardziej zainteresowała fabryka Samsunga w naszym mieście.

Udało nam się skontaktować z osobami dysponującymi wiedzą na temat nazewnictwa domen w oddziałach Samsunga, które potwierdziły, że faktycznie domena „samsung.sepm” używana jest w Samsung Electronics Poland Manufacturing. Pod tą nazwą ukrywa się dawna fabryka Amiki, sprzedana Samsungowi w roku 2010. Dzisiaj produkowane są w niej nowoczesne lodówki oraz pralki, eksportowane na wiele rynków. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jej pracownicy są świadomi zagrożenia i podjęli odpowiednie czynności, by mu przeciwdziałać.podaje serwis Zaufana Trzecia Strona

Poprosiliśmy o zajęcie stanowiska w tej sprawie samą firmę. Zadaliśmy też szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa. Zapytaliśmy między innymi o to czy pracownicy/użytkownicy mogą dowolnie instalować oprogramowanie na komputerach i jakie czynności podjęto w celu zabezpieczenia zainfekowanych komputerów. Jednak Olaf Krynicki z biura prasowego Samsung Electronics Poland Manufacturing odpowiedział, że nie komentują tej sprawy.
Według serwisu Zaufana Trzecia Strona chodziło o kradzież technologii. Wiele chińskich fabryk specjalizuje się w kopiowaniu zachodniej konkurencji, zmieniając jedynie logo na swoich produktach. Nie ponosząc kosztów rozwoju technologii i projektowania oraz testowania nowych modeli, Chińczycy są w stanie produkować je o wiele taniej, zaspokajając ogromne potrzeby wewnętrznego rynku. Bez wątpienia znacznie prościej jest ukraść gotowy projekt pralki lub lodówki niż zaprojektować ją od zera.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do stron internetowych Zaufana Trzecia Strona i Niebezpiecznik.pl – gdzie problem został opisany w bardziej techniczny sposób.