OSP Chojno będzie świętować

Już jutro 13 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna z Chojna będzie obchodzić jubileusz 115-lecia istnienia. Druhowie zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania.

W 1902 r. powstał zorganizowany ruch strażacki w Chojnie. W tym to roku ówczesny sołtys Chojna Stanisław Bak zakupił za 800 marek ze środków gminnych konną sikawkę ręczną. Zakupiono również 300-litrową dwukołową beczkę, którą dowożono wodę do gaszenia pożaru. W tym to czasie został wybudowany z cegły murowany garaż – zalążek strażnicy (był usytuowany pomiędzy figurą a obecną strażnicą).

Sołtys Stanisław Bak, po zakupie sikawki został zobowiązany przez władze pruskie do zorganizowania obowiązkowej straży ogniowej. Jako pierwszy komendant wyznaczał kolejno gospodarzy z końmi do przewozu sprzętu w razie pożaru. Na ówczesne warunki był to wysiłek niemały. Dzięki usilnym staraniom druha Stanisława Baka, praca organizacyjna straży ruszyła z miejsca. Do obowiązkowego wyposażenia przeciwpożarowego wszystkich mieszkańców wsi należały ręczne drewniane sikawki o długości 1 m i pojemności 2-3 l wody.

(na podstawie opracowania Jarosława Mikołajczaka – więcej o historii OSP Chojno TUTAJ)

W niedzielę wspólne świętowanie rozpocznie przemarsz delegacji, które zgromadzą się o 14:30 na stadionie w Chojnie, gdzie odbędzie się msza święta polowa. O godzinie 15:15 nastąpi część oficjalna jubileuszu z udekorowaniem sztandaru i wręczeniem odznaczeń. Około godziny 18:00 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Zespołu Śpiewaczego Chojanki, a następnie skorzystać z poczęstunku w sali wiejskiej. Wieczór zakończą koncert zespołu Rex i zabawa taneczna.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony www.chojno.pl