„Końmi do Mongolii, machiną przez Chiny”

4 lipca 2017 o godz. 12.30 w Muzeum Ziemi Wronieckiej odbędzie się spotkanie z Łukaszem Wierzbickim – „Końmi do Mongolii. Machiną przez Chiny.” Spotkanie będzie składało się z dwóch części, a każda z nich opowiada o innym kraju.

Końmi do Mongolii.
Spotkanie z Benedyktem Polakiem to opowieść o średniowiecznej wyprawie do dalekiej Azji i spotkaniu dzielnego franciszkanina z Wrocławia z Wielkim Chanem, władcą tajemniczego Imperium Mongolskiego. W trakcie wspólnej przygody dzieci poznają przyrodę Azji, zwyczaje mieszkańców tego kontynentu oraz historię mongolskich najazdów na Europę, by ostatecznie przenieść się do jurty Wielkiego Chana i wspólnie uczestniczyć w intronizacji władcy Mongolii – wszyscy uczestnicy spotkania wcielają się w postaci historyczne. Podczas spotkania wykorzystywane są autentyczne stroje z centralnej Azji oraz instrumenty muzyczne.

Machiną przez Chiny.
Podczas spotkania dzieci przeniosą się w świat książki „Machiną przez Chiny”, powieści przygodowej dla dzieci opartej na prawdziwej historii. Jest rok 1934. Świeżo upieczeni małżonkowie, Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję, Indie, aż do Szanghaju. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Po co pojechali? Kogo spotkali w zagubionym w dżungli Porcelanowym Pałacu? Jak skończyła się ta wyprawa? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy…