Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Każdy z nas może włączyć się w akcję ”Zaświeć się na niebiesko ”, solidaryzując się z osobami autystycznymi.

Autyzm to jedno z bardziej skomplikowanych i niewyjaśnionych medycznie zaburzeń rozwojowych, którego pochodzenie nie jest jasne. W czasie czytania tego artykułu na świat przyjdzie 250 dzieci,  dwoje z nich będzie miało zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym autyzm. Autyzm to nieprawidłowa praca mózgu, powodująca szerokie spektrum objawów i zachowań autystycznych, takich jak: trzepotanie rączkami – częste napady histerii lub agresji – przeraźliwe krzyki (bez uzasadnionej przyczyny) – wprawianie w ruch wirowy różnych przedmiotów – echolalia (powtarzanie zasłyszanych wcześniej zwrotów, fraz, nieadekwatnie do sytuacji. Charakterystyczne cechy tego zaburzenia to: nieumiejętność komunikacji, nie rozwijające się samoistnie u dziecka interakcje społeczne oraz mocno ograniczone formy aktywności. Dzieci izolują się od otoczenia, w którym są narażone na nasilone bodźce zewnętrzne. Inaczej odczuwają dotyk, zapach, inaczej odbierają światło, temperaturę. Często są nadwrażliwe na niektóre z bodźców, a na inne wykazują zmniejszoną wrażliwość. 

Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dla niektórych dziwak lub ”psychol”.

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone.Podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon

Jeśli chcesz wesprzeć inicjatywy związane z pomaganiem osobom autystycznym, zapal dziś w domu niebieskie światło, ubierz na siebie coś niebieskiego i spytaj się znajomym, czy wiedzą co to autyzm. Zachęcamy też do odwiedzin stron internetowych fundacji, zajmujących się osobami z autyzmem. Przedstawiamy kilka z nich:

nowanadzieja.com.pl

rozwiazacautyzm.pl

mada.org.pl

zrozumiecautyzm.pl

silentio.pl

synapsis.org.pl

 

Źródło: miastodzieci.pl; dziecisawazne.pl