#Dobrzebycdobrym – podsumowanie akcji

Czy dobrze być dobrym? Dlaczego dobro jest dla człowieka takie ważne? Jak dobro wpływa na nasze relacje z innymi? Te i wiele innych pytań na temat dobra wybrzmiewało podczas Wielkiego Postu w okolicy wronieckiego klasztoru. Wszystko to za sprawą akcji „Dobrze być dobrym”, prowadzonej przez braci Franciszkanów oraz FRA Wronki. Przedsięwzięcie miało na celu (i nadal ma) nieść radość i szczęście do najbardziej potrzebujących dzieci z gminy i nie tylko.

Przed rozpoczęciem działania ustaliliśmy, że pomożemy 80 dzieciom. Z lekkim niepokojem patrzyliśmy na tę liczbę, ponieważ wydawała się ona być niesamowitym osiągnięciem. Jak się później okazało była to kropla w morzu tego, co dokonał Bóg przy naszym skromnym zaangażowaniu, ale od początku…
Na czym polegała akcja? Każdy zainteresowany pomocą dziecku mógł zgłosić się do klasztoru we Wronkach, by wybrać symboliczne serduszko, na którym znajdowały się podstawowe informacje na temat dziecka oraz czego najbardziej potrzebuje. Następnie należało przygotować paczkę dla danej pociechy i do 2 kwietnia dostarczyć ją do Franciszkanów. Proste?
Dla lepszej reklamy akcji przygotowaliśmy plakaty, a redaktorzy wronieckich portali zaangażowali się w pomoc w promowaniu akcji  i również przygarnęli serduszka.

Nagle zaświeciła się żaróweczka! Wyjdźmy do ludzi z tą akcją. Nie ograniczajmy się tylko do plakatów, wywieszonych na słupach. Tak zaczęła się wielka promocja „Dobrze być dobrym”. Największym hitem okazały się spoty nagrywane przez braci. Wypowiadały się w nich różne osoby. W pierwszym odcinku na pytanie: „Dlaczego warto być dobrym?” odpowiedziały osoby, które często widzimy w internecie czy telewizji np. Tomasz Wolny z żoną czy Michał Rassek. Epizod drugi został przeznaczony dla wronczan. Wypowiedział się w nim m.in. burmistrz Wronek – Mirosław Wieczór. W trzeciej części, popularnej już w mieście serii, o dobru opowiadali wychowankowie Akademii Lecha Poznań z gimnazjum i liceum. Kolejny odcinek (zdecydowanie najsłodszy) opanowały przedszkolaki, a w ostatnim epizodzie zobaczyliśmy zespół Neo Team pod przewodnictwem Jakuba Urbańskiego. Nie ograniczaliśmy się oczywiście tylko do spotów reklamowych, ale tak jak zaplanowaliśmy, rzeczywiście wyszliśmy do ludzi. Udaliśmy się m.in. do szkół, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci, a ilość paczek, które klasy przygotowały przerosły nasze oczekiwania. W przedsięwzięcie zaangażował się również Lech Poznań, który przygotował niespodziankę dla dzieci.

Zadziwiające dla nas było, że po dwóch tygodniach akcji zabrakło serduszek, a osób chcących pomagać przybywało. Ostatecznie udało się przygotować 243 paczki. Zadziwiająca liczba. Przekonaliśmy się również, że nasza akcja nie ogranicza się tylko do Wronek. Anonimowy darczyńca przekazał pieniądze na naszą akcję, dzięki czemu mogliśmy ufundować rower dla kobiety samotnie wychowującej dwójkę dzieci, by mogła dojeżdżać do pracy.

W ramach naszych działań udało nam się również podarować lodówkę firmy Samsung oraz bon na 10 godzin rehabilitacji dzięki uprzejmości Warsztatów Terapii Zajęciowej. Firma Vobro z Brodnicy przekazała słodycze do rozgospodarowania. Zaznaczmy tutaj, że Brodnica jest oddalona od Wronek o ponad 260 km!

2 kwietnia zaczęliśmy rozwozić gotowe paczki. Okazało się, że nie będzie to wcale takie łatwe. Rodzin, którym pomagamy, jest bardzo dużo, a czasu niezbyt wiele. Jednakże wszystkie niepokoje zwalczały uśmiechnięte twarze dzieci, które rozpakowywały swoje prezenty. Tym sposobem zobaczyliśmy, jak dobro powstaje, rozwija się i dociera do tych, którzy go potrzebują.
Zaczynając akcję wciąż mieliśmy w głowach liczbę 80, plakaty i dobrych ludzi, lecz kiedy wszystko nabrało tempa, a na horyzoncie pojawiła się liczba 243, spoty reklamowe i jeszcze więcej osób chcących pomagać, nasza – nowa – definicja dobra tworzyła się sama. Bo czym jest dobro? To człowiek chcący poświęcić siebie, swój czas czy talent na rzecz innego, potrzebującego człowieka. Nie zapominajmy o tym, by nieść dar dobra tam, gdzie go brakuje.

Wszystkim darczyńcom i osobom, które przygotowały paczki, jak i również tym, którzy akcję rozgłosili z całego serca w imieniu naszym i potrzebujących rodzin, dziękujemy! Zachęcamy do śledzenia #dobrzebycdobrym w internecie, ponieważ jeszcze może być o nas głośno!

młodzież Franciszkańskiego
Ruchu Apostolskiego

fot. br. Fabian