Leś-Tech zgromadził fanów e-sportu [FOTO]

Po raz szósty miłośnicy wirtualnej rozrywki przyjechali do hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1, aby rywalizować w grach komputerowych i konsolowych. Na graczy czekały zmagania w: FIFA 17, Hearthstone oraz League of Legends.

VI edycja turnieju e-sportowego Leś-Tech zgromadziła ponad 130 uczestników elektronicznej rozrywki. Zawodnicy rywalizowali w trzech grach: FIFA 17 – 30 graczy, Hearthstone – 17 osób i League of Legends – 17 zespołów (85 graczy). Pojedynki dostarczyły wielu emocji, nieraz po hali sportowej, na której odbywała się impreza roznosił się aplauz, będący reakcją na działania na wirtualnym polu rozgrywki. Mecze w piłkarską grę FIFA 17 gromadziły przed telewizorami dziesiątki kibiców, obserwujących konstruowane przez zawodników akcje, kończone efektownymi bramkami.

W turnieju FIFA 17:
I miejsce – Karol Boniecki (obronił tytuł wywalczony przed rokiem)
II miejsce – Michał Olczyk
III miejsce – Michał Zastróżny

W turnieju Hearthstone:
I miejsce – Sebastian Gumny
II miejsce – Sebastian Kaźmierczak
III miejsce – Dawid Lewicki

W turnieju League of Legends:
I miejsce – zespół MAG!C Squadon
II miejsce – zespół Łyby esports
III miejsce – zespół 31337 e sports

Jednak Leś-Tech to nie tylko e-sport. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska przygotowane przez uczniów, którzy pokazywali skonstruowane przez siebie urządzenia. Nie zabrakło akcentu robotyki. Uczniowie pod opieką nauczyciela Mateusza Ratuszyna skonstruowali pojazd, który po odpowiednim zaprogramowaniu samodzielnie podążał wyznaczoną ścieżką. Innym pokazem umiejętności technicznych uczniów Szkoły na Leśnej była ładowarka do telefonów, wykorzystująca energię słoneczną mocowana do torby od laptopa. W konstrukcji Dawida Ordona z pierwszej klasy technikum informatycznego, wykorzystano elementy warte ledwie kilkadziesiąt złotych, jednak spełniające swoje zadanie w zadowalający sposób.
Równie ciekawym urządzeniem, zbudowanym przez jednego z uczniów, była drukarka 3D. Konstrukcja autorstwa Jakuba Nowaka z II klasy technikum mechatronicznego potrafiła wydrukować stosunkowo proste elementy jak forma do ciastek czy logo moichWronek. Najbardziej skomplikowanym wydrukiem była ruchoma przekładnia, nad którą maszyna pracowała ponad trzy godziny. Uczeń Szkoły na Leśnej jest bardzo dumny ze swojej zabawki:

Zawsze chciałem stworzyć tego typu rzeczy, ale nie musząc nikomu tego zlecać. Zlecenie budowy takiej drukarki jest bardzo drogie. Zacząłem się orientować w cenach takich maszyn i szybko doszedłem do wniosku, że mnie na taką nie stać. Więc postanowiłem, że zbuduję własną. Udało mi się trafić na projekt zrzeszający studentów z całego świata, który zajmuje się projektowaniem i budową różnych drukarek 3D. Moja konstrukcja jest klonem drukarki czeskiej firmy, jednak moją udało się zbudować za dwa razy mniejszą cenę (około 1 500 zł – przyp. red.). Jako materiału użyłem ABS-u (wykorzystywany przy budowie m.in. obudowy aparatury elektronicznej, elementów samochodów, sprzętu AGD itp.).opowiada dumny konstruktor maszyny, Jakub Nowak

Jedyna w swoim rodzaju i ciesząca się zainteresowaniem impreza była także okazją do promocji placówki. I zachęcenia potencjalnych uczniów do wyboru Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach. Szkoła na Leśnej przygotowała m.in. pracownię elektroniczną, mechatroniczną, chemiczną czy biologiczną. W tej ostatniej odbywały się warsztaty z krojenia dżdżownicy, chętni mogli samodzielnie zajrzeć do wnętrza pierścienic i zbadać ich anatomię.

Jesteśmy w sali biologicznej, dzisiaj przygotowaliśmy warsztaty z zakresu owadów i pierścienic. Młodzież odbyła zajęcia terenowe, na których łapano owady. Następnie umieszczano je na makiecie szkolnej, którą obecnie tworzymy. Zbieraliśmy także dżdżownice, aczkolwiek jedna z uczennic już wcześniej złapała wiele z nich. Przydały się one na warsztatach z krojenie pierścienic. Na podstawie tych zajęć mogliśmy przeanalizować budowę zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną dżdżownic. Uczniowie nie tylko mają przekazywaną wiedzę teoretyczną z książek, ale też mogą zobaczyć na żywo jak zbudowane są organizmy żywe. Dodatkowo wystawiliśmy eksponaty, którymi dysponujemy w pracowni, używanymi na co dzień podczas lekcji, żeby dzisiejsze warsztaty były jak najbardziej atrakcyjne. Zaprezentowaliśmy także, prawie ukończoną makietę, którą uczniowie z klasy pierwszej liceum tworzą dla Nadleśnictwa w ramach konkursu “Na tropach przyrody”. Mamy nadzieję, że nasza praca zrobi wrażenie i Nadleśnictwo sfinansuje nasz projekt wytyczenia ścieżki dydaktycznej po wronieckich lasach.zaprezentowała pracownię biologiczną nauczycielka Jagoda Wachowiak

Swoje stanowiska zaprezentowali także sponsorzy imprezy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko firmy Philips, która przedstawiła swój najnowszy sprzęt. Firma Rafex pokazała ploter, za pomocą którego wykonywane były rysunki zdjęć cyfrowych.

Zdecydowanie największe wyrazy uznania należą się uczniom klas technicznych wspieranych przez panią Dorotę Adamską i pana Roberta Rasia za przygotowanie, organizację i przeprowadzenie całej imprezy!
Równie gorące podziękowania należą się niezastąpionej Radzie Rodziców, działającej przy Szkole na Leśnej, która wspiera każdą organizowaną przez szkołę imprezę oraz Samorządowi Uczniowskiemu, który i tym razem stanął na wysokości zadania!dziękują organizatorzy tegorocznego Leś-Techu

Otwarcia imprezy dokonali dyrektor Monika Kozber oraz starosta szamotulski Józef Kwaśniewicz, który objął to wydarzenie swoim patronatem.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2017-03-06