Policja szuka sprawców kradzieży na legendę

Szamotulscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed złodziejami działającymi metodą na tzw. legendę. Wronieccy policjanci poszukują dwóch kobiet podejrzanych o kradzież „na legendę”. Dwie kobiety podszywające się pod pracowników spółdzielni mieszkaniowej okradły 82-letnią mieszkankę Wronek.

Do przestępstwa doszło 11 grudnia w godzinach popołudniowych we Wronkach. Wówczas do mieszkania 82-latki przyszły dwie kobiety, które podały się za pracownice spółdzielni mieszkaniowej. Najpierw poinformowały kobietę o awarii wody, następnie kazały jej zdjąć biżuterię, którą miała na sobie, ponieważ woda miała znajdować się pod urządzeniem naprawczym, które wytwarza prąd. 82-latka zdjęła i odłożyła na meblościance biżuterię, a następnie tak jak nakazały jej „pracownice spółdzielni” odkręciła wodę w kranach, którą miała zakręcić po 5 minutach. Kobiety po krótkim czasie wyszły z mieszkania seniorki, a 82-latka udała się do sąsiadów, gdzie uzyskała informację, że rzekomej awarii nie było. Kiedy kobieta wróciła do domu zauważyła brak biżuterii. O całej sytuacji natychmiast powiadomiła Policję.

Policjanci ustalili rysopis kobiet, które podszywały się pod pracowników spółdzielni mieszkaniowej. To kobiety w wieku ok. 40-50 lat, wzrostu około 160 cm. W dniu zdarzenia ubrane były w kurtki koloru szarego, a na głowach miały wełniane czapki koloru szarego.

Do chwili obecnej nie udało się zatrzymać sprawców tej kradzieży. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji we Wronkach. Wszystkie osoby, które posiadają informacje dotyczące poszukiwanych kobiet proszone są o kontakt z Policją.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując ich zaufanie. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, o jedzenie bądź też podając się za listonosza, pracownika spółdzielni mieszkaniowej, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników. Ostatnio ofiarą takiego przestępstwa padła mieszkanka Wronek.

Aby uniknąć podobnych sytuacji szamotulska Policja apeluje o większą ostrożność. Jeżeli nie wiemy z kim mamy do czynienia, po prostu nie otwierajmy drzwi. Zawsze możemy poprosić swoich znajomych, sąsiadów, aby towarzyszyli nam podczas ewentualnych sprawdzeń czy też regulacji urządzeń w naszym mieszkaniu. Można też zadzwonić do spółdzielni celem weryfikacji pracowników lub poprosić osoby o okazanie identyfikatorów.

via st.sierż. Ewelina Grabowa, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach