Ostatni piłkarski akord

W miniony weekend odbyła się ostatnia tegoroczna piłkarska kolejka w niższych ligach oraz w Lidze Nadwarciańskiej. Zawodnicy powrócą na boiska dopiero wiosną.

W kiepskim stylu rok 2016 pożegnały nasze dwa zespoły występujące w lidze okręgowej. Zarówno Błękitni jak i Czarni straciły punkty w meczach wyjazdowych. Wronczanie udali się do Strykowa na mecz z miejscową Spójnią, która w tym sezonie tylko raz schodziła pokonana na własnym obiekcie. Gospodarze wysoko zawiesili poprzeczkę, na tyle wysoko, że dobrze grający dotychczas na wyjazdach Błękitni nie potrafili znaleźć drogi do bramki Spójni. Mimo dogodnych sytuacji na strzelenie bramki przez wronczan, spotkanie zakończyło się wynikiem bezbramkowym. Strata do przewodzących w lidze Orłów Pniewy zwiększyła się z trzech do pięciu punktów. Błękitni stoją na czele grupy pościgowej, drużyn, które mogą jeszcze zagrozić pniewskim Orłom. Wronczanie mają tyle samo punktów, co inny zespół z Pniew – Sokół oraz punkt przewagi nad Płomieniem Przyprostynia i Pogonią Lwówek. Kluczowy dla losów awansu okaże się początek rundy wiosennej. Błękitni w ciągu pierwszych pięciu kolejek mierzyć się będą z Orłami, Płomieniem, a także Spartą Szamotuły.

Klasa okręgowa, grupa – Poznań (zachód)
1. Orły Pniewy 34
2. Błękitni Wronki 29
3. Sokół Pniewy 29
4. Płomień Przyprostynia 28
5. Pogoń Lwówek 28
6. Mawit Lwówek 22
7. Spójnia Strykowo 18
8. Sparta Szamotuły 17
9. Lipno Stęszew 16
10. Czarni Wróblewo 15
11. SSG Kamieniec 9
12. Sokół Duszniki 9
13. Sokół Rakoniewice 8
14. Kłos Gałowo 1

Czarni Wróblewo odbyli wyjazd na obiekt Lipna Stęszew, które sąsiaduje z nimi w ligowej tabeli. W korespondencyjnym pojedynku gospodarze okazali się wyraźnie lepsi od wróblewian, trzy razy umieszczając piłkę w siatce Czarnych, samemu nie tracąc żadnej. Tym samym Czarni spadli w tabeli na 10 miejsce i tracą do drużyny ze Stęszewa punkt, a do Sparty Szamotuły dwa. Borykający się z problemami kadrowymi Czarni mają jednak bezpieczną przewagę nad strefą spadkową i mogą już zacząć myśleć o celach na przyszły sezon.

Występujące w B-Klasie rezerwy Czarnych, swoją ostatnią tegoroczną kolejkę rozegrali tydzień wcześniej. Wróblewianie podejmowali na stadionie imienia Wiesława Chojana zespół Błędno Nądnia, który zdołali pokonać 3:0. Ostatnią bramkę w koszulce Czarnych w tym roku strzelił Karol Witkowski. Drugi zespół wróblewian zakończył rok na szóstej pozycji, gromadząc 16 punktów, tracąc do lidera 13 oczek.

Najwięcej emocji w ten weekend dostarczyli jednak zawodnicy Warty Wartosław, którzy podejmowali beniaminka A-Klasy drugiej grupy poznańskiej – Zielonych Gaj Mały. Mimo przewagi i ciągłych ataków warciarzy, goście potrafili się odgryźć i zdołali dwukrotnie umieścić piłkę w siatce Warty, kolejno w 35. i 40. minucie, oba trafienia zaliczył Marcin Pujanek. Siłą zespołu Zielonych były kontrataki, które stanowiły ciągłe zagrożenie dla defensywy gospodarzy. Po zmianie stron rozpoczęła się prawdziwa pogoń warciarzy. Już na początku drugiej odsłony, wartosławianie strzelili bramkę kontaktową. Mariusz Rzyszko zamienił rzut karny na gola, co wlało nowe siły w zespół. Kilkanaście minut później, sędzia odgwizdał przewinienie na korzyść gospodarzy w odległości około 30 metrów przed bramką gości, do wykonania rzutu wolnego podszedł Tomasz Tyrchan, który precyzyjnym strzałem w „okienko” nie pozostawił żadnych szans bramkarzowi Zielonych i dał swojemu zespołowi remis. Choć warciarze nie zadowalali się jedynie punktem, gdyby wartosławianie mieli lepiej nastawione celowniki tego dnia, mogłoby się skończyć pokaźniejszym dorobkiem bramkowym. Pod koniec spotkania Zieloni mogli przechylić jednak szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale piłkę, po strzale głową Marcina Pujanka, z linii bramkowej wybił jeden z obrońców Warty. Wartosławianie kończą rundę na przedostatnim miejscu w tabeli, mając trzy punkty przewagi nad Czarnymi Kaźmierz, ale tylko ze stratą jednego oczka do Warty Sieraków.

Klasa A, grupa – Poznań II
1. SKS 13 Poznań 32
2. Orkan Objezierze 28
3. Warta Obrzycko 26
4. Suchary Suchy Las 22
5. KS Sękowo 20
6. Orzeł Słopanowo 19
7. Nałęcz Ostroróg 19
8. Rzemieślnik Kwilcz 18
9. Zieloni Gaj Mały 14
10. Złoci Złotkowo 13
11. Szturm Junikowo 13
12. Warta Sieraków 12
13. Warta Wartosław 11
14. Czarni Kaźmierz 8

liga_nadwarcianska


W ostatniej tegorocznej kolejce Ligi Nadwarciańskiej nie doszło do żadnych niespodzianek. Cztery zespoły otwierające tabelę zgodnie wygrały swoje spotkania. Do rozegrania został jeszcze jeden mecz. Zaległe spotkanie pomiędzy Pożarowem 2008 a Iskrą Biezdrowo odbędzie się w niedzielę o godzinie 14:00. Oczywiście, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Zimę na fotelu lidera spędzą Błękitni Zamość, którzy zakończyli rok z dorobkiem 31 punktów, mając trzy punkty przewagi nad drugim w tabeli Płomieniem Kłodzisko.

tabela1_20161112002942562_20161114105603726