Budżet Obywatelski według mieszkańców gminy

Do 25 września można głosować na wybrany projekt w Budżecie Obywatelskim. Jeśli jeszcze nie wiecie na co zagłosować, poznajcie opinię mieszkańców naszej gminy na temat zgłoszonych projektów.

W pierwszy wtorek sierpnia, w urzędzie Miasta i Gminy Wronki zgromadził się zespół do spraw Budżetu Obywatelskiego. Główną myślą spotkania było omówienie zadań możliwych do sfinalizowania w roku 2017. Na zebraniu byli obecni Zastępca Burmistrza, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy, radni – przewodniczący stałych komisji, Skarbnik Gminy, przewodniczący Rady Gminnej Ludowych Zespołów Sportowych oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gmin Wronki. Zgłoszone zostało 11 projektów małych mieszczących się w koszcie do 20 000 zł oraz 11 projektów dużych, których wartość zaczynała się od 20 000 zł i mieściła w kwocie 100 000 zł, spośród tych 22 projektów znalazły się również i te, które zostały zweryfikowane negatywnie. Zespół dokonał analizy merytorycznej, po czym stworzył listę projektów, które zostały ocenione pozytywnie. Z dniem zgłoszenia pomysłodawcy mają 7 dni na wniesienie wycofania od decyzji.

Co myślą mieszkańcy miejscowości, które zgłosiły projekty do weryfikacji o Budżecie Obywatelskim w gminie Wronki? Zapytaliśmy mieszkańców, dlaczego zgłosili takie właśnie projekty

Co odpowiada Wierzchocin?

-Dlaczego postanowiłam zgłosić projekt, a właściwie projekty zadań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017… Zupełnie szczerze oba projekty, są dla nas bardzo ważne, istotne i potrzebne, pierwszy duży- czyli do 100.000 zł to „ Remont świetlicy wiejskiej w Wierzchocinie”- polegający na: scaleniu rozdzielonych pęknięciami murów, wykonanie elewacji zewnętrznej świetlicy z uwzględnieniem wymiany rynien, parapetów zewnętrznych i ociepleniem ścian, wymiana pieca CO na piec z podajnikiem na eko-groszek, instalacja i montaż klimatyzacji przy podłogowo – sufitowej.
Drugi projekt mały to znaczy taki do kwoty 20.000 zł to „ Zakup i montaż klimatyzacji świetlicy wiejskiej w Wierzchocinie, zakup namiotu piknikowego”
Zapewne zauważyli Państwo, że w obu projektach jest „zakup i montaż klimatyzacji”, dlatego, że nie sądziłam, iż oba projekty przejdą do kolejnego etapu. Dziś muszę tak naprawdę wybrać jeden, o który będziemy wspólnymi siłami „walczyć”, bo nierozsądne byłoby dzielenie głosów. Dlatego proszę Wszystkich Państwa , przyjaciół, znajomych, którzy dysponują głosem, by nie pozostawali obojętni i zagłosowali, jeśli wesprą nasz projekt, będzie nam bardzo miło, będziemy dozgonnie wdzięczni i jak tylko będziemy mogli odwzajemnimy i odwdzięczymy się swą gościnnością i otwartością oraz pomocą.
Zachęcam do jak najefektywniejszego uczestnictwa w głosowaniu, ponieważ wszyscy mamy jakiś tam wpływ i udział w planowaniu, i uwzględnieniu potrzeb mieszkańców naszej gminy.
Trochę uważam, że nie do końca sprawiedliwe i na zasadzie takiej „macie, bijcie się”, no bo jeśli brać pod uwagę głosy mieszkańców i tylko mieszkańców danej miejscowości to my małe wsie, nie mamy szans w tej „bitwie” , ale no niestety takie są zasady budżetu, pozostaje mi – nam mieszkańcom Wierzchocina – wierzyć, że jakimś cudem nam się uda.
Dobrze, a teraz uzasadnię dlaczego warto oddać głos właśnie na projekt pt. „Remont świetlicy wiejskiej” – realizacja projektu przyczyni się do wzrostu atrakcyjności oraz podniesie standard życia i zaspokoi potrzeby mieszkańców. Dzięki temu, że wiele lat temu mieszkańcy w czynie społecznym wybudowali świetlicę, my dziś możemy z niej korzystać, tym samym integrować wieś. Dziś u nas znacznie ożywiła się działalność kulturowa, zmobilizowaliśmy siebie nawzajem do wspólnych działań na rzecz wsi. Świetlica znajduje się w centrum wsi, jej zewnętrzny wizerunek i stan pozostawia wiele do życzenia, dlatego niezbędne jest wykonanie elewacji. Jako jedna z nielicznych świetlic w gminie nie posiada klimatyzacji, posiada również jako jedna z niewielu piec miałowy, który jest w złym stanie, sprawia również wiele kłopotu w sezonie grzewczym.
Z wyżej wymienionego remontu skorzystają nie tylko nasi mieszkańcy, ale i odwiedzający nas często podczas organizowanych przez nas imprez goście.
Mniejszy projekt w swym zadaniu poza kupnem i montażem klimatyzacji miał jeszcze zakup namiotu piknikowego, który wykorzystywany byłby przez nas w czasie organizacji imprez plenerowych takich jak np. dożynki czy dzień dziecka. W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy dożynki, które swą część artystyczną miały na zewnątrz – w plenerze i okazuje się, że taki namiot jest niezbędny, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody, a w trakcie uroczystości nie zawsze możliwe jest wykorzystanie tylko i wyłącznie świetlicy, gdyż okazuje się, że jest za mała.

Co odpowiada Biezdrowo?

-Sołectwo Biezdrowo po raz kolejny zgłosiło zadanie do Budżetu Obywatelskiego. Tym razem nasza oddolna inicjatywa to „Budowa wiaty wraz z grillowiskiem”. Dlaczego właśnie to? Zanim odpowiem na to pytanie dodam, że nasze sołectwo stara się być bardzo aktywne. Mamy grupę ludzi, którzy poprzez swoje społeczne zaangażowanie wiele wnoszą do życia lokalnego. Jest Koło Gospodyń Wiejskich, które angażuje się we wszelkie działania, jest biblioteka, która dba o rozwój życia kulturalnego na wsi. Jest wiele imprez: koncertów, festynów, spotkań, inicjatyw przeprowadzanych w czynie społecznym na zasadzie mieszkańcy mieszkańcom. Bardzo się w Biezdrowie staramy kultywować dobre tradycje polskiej wsi. A także dbać o najmłodsze pokolenie (mamy dużą szkołę). I właśnie dlatego potrzebujemy miejsca do biesiadowania – żeby tym wszystkim rzeczom, o których powiedziałam dać kolejną możliwość rozwoju. Abyśmy mieli miejsce spotkań, z których będzie mogło korzystać i Koło Gospodyń Wiejskich, biblioteka i szkoła oraz wszyscy mieszkańcy naszej miejscowości. Potrzebujemy miejsca do kolejnych inicjatyw, które będą nas integrować i wzbogacać życie naszego sołectwa i nie tylko. Dlatego bardzo się cieszymy, że formuła Budżetu Obywatelskiego została w tym roku zmieniona i jest bardziej przyjazna. Teraz liczymy na aktywność naszych mieszkańców w głosowaniu.
I już teraz apelujemy – jest szansa!

Co odpowiadają mieszkańcy ul. Myśliwskiej we Wronkach?

Zarząd Osiedla stara się poprawiać walory tej okolicy, o czym świadczy ustanowienie tablicy z nadaną nazwą placu czy wymiana ogrodzenia od ul. Myśliwskiej z pieniędzy do dyspozycji ZOZ. Plac zabaw przy ul. Myśliwskiej jest najstarszym placem na Zamościu. Podczas jego renowacji w ostatnich latach sprzętów do zabawy zawsze ubywało – zniknęły „Muchomorki”, zjeżdżalnia czy piaskownica, a stare masywne huśtawki (które dla osób mających teraz ponad 20 lat sprawiały w dzieciństwie świetną frajdę), zostały zastąpione 4 prostymi na łańcuchu. W dodatku cały czas znajdują się tam jeszcze stare skorodowane urządzenia jak karuzela, której cyklicznie odpadało siedzenie i było ponownie dospawane, a konik i drabinka wspinaczkowa od dawna nie były konserwowane.

Co odpowiada Samołęż?

Termoizolacja, aby ograniczyć ubytki ciepła, malowanie, żeby ogólnie odnowić wygląd i poprawić estetykę, boisko po to, ażeby zachęcić zarówno dzieci jak i młodzież do wyjścia sprzed ekranu komputera i pobawienia się na dworze oraz będzie ono uzupełnieniem małego parku zabaw i sportu, który znajduje się przy świetlicy wiejskiej w Samołężu.

Co odpowiada Chojno?
Utwardzenie dróg gminnych kruszywem (na wybranych odcinkach). Jest to dla nas istotna sprawa. Przy złej pogodzie „Wielka Droga” jest w tak złym stanie, że naprawdę ciężko przejechać, a mało kto ma tutaj lepsze auta, np. terenowe. Osobiście dojeżdżam do Wronek do pracy, ale gdy wybieram się na większe zakupy i droga jest po kilku dniach deszczu, to wolę jechać do Sierakowa. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby udało się to przegłosować w budżecie obywatelskim, bo to jest coś, co jest potrzebne tutaj mieszkańcom do normalnego cywilizowanego życia. 

Co odpowiada Chojno Młyn?
Budowa oświetlenia drogowego w m. Chojno – Młyn w tak zwanym Koziołku. Byłoby dobrze gdyby latarnie były postawione do samego Koziołka. Wiadomo, że byłoby bezpieczniej dla pieszych. Szczególnie podczas wakacji jest tu duży ruch i skorzystaliby na tym nie tylko mieszkańcy, ale też wczasowicze.

Co odpowiadają mieszkańcy ulicy Wspólnej?

W ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego był zgłoszony projekt modernizacji boiska przy ulicy Wspólnej i Radosnej, ale nie został on przyjęty do realizacji, ponieważ wygrał projekt budowy świetlicy na osiedlu Zamość. Nasz projekt cieszył się również dużym poparciem wśród mieszkańców osiedla Na Górce, dlatego też postanowiłem ponownie zgłosić projekt, licząc tym razem na jeszcze większe poparcie mieszkańców „Górki”.
Modernizacja boiska sportowego poprawi bezpieczeństwo korzystania z niego. Uprawianie sportu na nawierzchni bitumicznej (jaka jest obecnie) jest związane z narażeniem się na częste urazy związane z upadkami, jak i powoduje błyskawiczne zużywanie się obuwia oraz używanego sprzętu do gry. Chciałbym, żeby nowa nawierzchnia była wykonana z poliuretanu. Jest to materiał, z którego powstają najbardziej profesjonalne nawierzchnie sportowe. Pozwala nie tylko uzyskać efektowne boiska, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo w zakresie ochrony stawów, kości i poszczególnych części ciała użytkowników. Wszystkim dorosłym, rodzicom i dziadkom powinno zależeć na tym, aby ich dzieci i wnuki mogły w bezpieczny sposób korzystać z infrastruktury sportowej, która znajduje się na terenie naszego osiedla jak i w całej gminie. Każdy użytkownik takiego nowoczesnego boiska na pewno odczuje różnicę podczas aktywności ruchowej.
Uważam, że każda możliwość poprawienia stanu infrastruktury sportowej na terenie naszego miasta jest dobrym pomysłem. Całemu społeczeństwo powinno zależeć na tym, aby stworzyć jak najlepsze warunki do aktywnego spędzania czasu wolnego dla naszych mieszkańców, tych małych jak i trochę większych. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mogą głosować do oddania swojego głosu na Duży Projekt nr 5 pt. „Modernizacja boiska przy ul. Wspólnej”.

Przedstawiliśmy tylko kilka wypowiedzi, ale jak widać po tych wyżej wymienionych, dla każdego mieszkańca z osobna, z każdej miejscowości to ich projekt jest ważny – każdy w innym sensie, jednocześnie wszyscy z zapytanych twierdzili zgodnie, że wszystko po to: „Aby wszystkim mieszkańcom żyło się lepiej”.

Głosować można za pośrednictwem internetu TUTAJ