Akcja „Bezpieczna Woda” jest inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, jak i dla całego środowiska wodniackiego.
Celem akcji „Bezpieczna woda” jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej. Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje Akcję „Bezpieczna Woda” we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK. W założeniach efektem planowanej Akcji będzie zmniejszenie liczby wypadków podczas letniego wypoczynku poprzez wykształcenie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży szkolnej uprawiających sporty i rekreację wodną.
Ministerstwo Sportu i Turystyki na potrzeby Akcji „Bezpieczna Woda” opracowało zestaw materiałów informacyjno-edukacyjnych, które znajdziecie TUTAJ.
W naszej gminie mamy kilka strzeżonych kąpielisk wodnych i warto z nich korzystać, jednak musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
A oto kilka najważniejszych rad, jak zachować bezpieczeństwo nad wodą i jak pomóc sobie oraz najbliższym w razie niebezpieczeństwa.
Gdzie NIE NALEŻY się kąpać?
- w miejscach niestrzeżonych przez ratowników wodnych
- przy falochronach
- przy zaporach wodnych i mostach
- w stawach hodowlanych i basenach przeciwpożarowych
- w pobliżu kanałów ściekowych
- na trasach żeglugowych
- w miejscach o bagnistym dnie
Kiedy się kąpać?
- gdy woda ma powyżej 18 st. C, najlepsza temperatura to 22-25 st. C
- gdy jesteś wypoczęty
- gdy ratownik wodny wywiesza białą flagę
Przed rozpoczęciem kąpieli wykonaj kilka prostych ćwiczeń (przysiady, pompki), w wodzie zanurzaj się stopniowo, schłódź wodą twarz, kark oraz okolice klatki piersiowej.
informacje i materiały pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki
Choć jestem z wykształcenia polonistką zawsze bardziej fascynował mnie teatr niż dziennikarstwo. Współpracę z portalem rozpoczęłam od korekty tekstów. Zaangażowanie w działania lokalnej społeczności zmotywowało mnie do pisania artykułów o tym, co ważne, dobre i budujące relacje społeczne.