Bezpieczne wakacje Seniora

Tak więc nadszedł czas wakacji, a co za tym idzie wielu z nas wyjeżdża na wakacyjne wczasy. Wyjeżdżamy za granicę, czy nad polskie morze lub w inne ciekawe miejsca, aby odpocząć. Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach realizuje program „Bezpieczne Życie Seniora”. Do założeń programu należą podniesienie świadomości seniorów w zakresie wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia ich własnego bezpieczeństwa. 
W okresie wakacyjnym nasi starsi rodzice czy też dziadkowie zostają w domach czy to ze względu na stan zdrowia, czy też z innych powodów. Apeluję, aby wyjeżdżając na wakacje nie zapomnieć o naszych kochanych seniorach. Czas wakacyjny to też czas wzmożonej przestępczości. Domokrążcy oraz przestępcy żerujący na dobroci oraz  łatwowierności seniorów wykorzystują ich na różne sposoby. Policja zwraca szczególną uwagę na niesłabnące zainteresowanie łatwowiernymi seniorami ze strony młodocianych przestępców, którzy nadal próbują wyłudzać pieniądze podając się za wnuczków czy innych członków rodziny.
W związku z narastającą przestępczością policja uprasza osoby bliskie wraz z seniorami o ustalenie wcześniejszych zasad przekazywania sobie pieniędzy w trudnych chwilach czy nagłych sytuacjach. Unikajmy też załatwiania spraw przez kogoś czy też drogą telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości autentyczności członka rodziny policjanci proszą o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod numerem 997. 

Program „Bezpieczne Życie Seniora” ma na celu podniesienie świadomości seniorów w zakresie wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia ich własnego bezpieczeństwa. Działania podyktowane są eskalacją negatywnych zjawisk w postaci kradzieży i oszustw „na policjanta” lub też „na funkcjonariusza CBŚ”, w których pokrzywdzonymi są seniorzy.

 Każdy kto dzwoni  i podaje się za policjanta prosząc o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy jest oszustem!

Przestępcy działają według określonego planu: na początku wykonują telefon podając się za członka rodziny bardzo często jest to tzw. „metoda na wnuczka”. Dzwonią prosząc o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy tłumacząc to kryzysem lub innymi różnymi okolicznościami. Oszuści są bardzo przebiegli, manipulując rozmową do wyciągnięcia od seniorów jak największej ilości informacji które potem wykorzystują.
Po zakończeniu rozmowy do potencjalnej ofiary dzwoni kolejna osoba podając się za funkcjonariusza Policji, czy też funkcjonariusza CBŚ. Najczęściej „pan Policjant” informuje nas, że zostaliśmy oszukani ponieważ poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy.
Rozmówca nalega by przekazać pieniądze oszustowi co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. Fałszywi funkcjonariusze podają zmyślone imię oraz nazwisko oraz  nieprawdziwy numer odznaki.
Po przekazaniu pieniędzy oszustowi, który miał zostać złapany oraz ukarany za przestępstwo jakie popełnił znika a kontakt z „Policją” się urywa. Przestępcy znikają wraz z naszymi pieniędzmi.

W przypadku podejrzenia, kiedy mamy do czynienia z oszustem należy wykonać podane kroki: 

  • natychmiast zakończyć rozmowę z podejrzaną osobą

  • nie podejmować gotówki z banków, a także nie wykonywać przelewów

  • niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji w celu przekazania niezbędnych informacji mogących przyczynić się do zatrzymania przestępcy

  • ostrzec członków swojej rodziny, sąsiadów, współpracowników – w ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu.

 

A oto krótki poradnik BEZPIECZNEGO SENIORA.

       PORADNIK BEZPIECZNEGO SENIORA 

Kilka porad jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Nie wpuszczaj do domu nieznajomych osób.
Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego „judasza” i sztywną blokadę drzwi w postaci zapornicy.

 

ZABEZPIECZ SWOJE MIESZKANIE !!!

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane w postaci ogłoszeń na tablicy lub informacji ustnej. Nie bój się legitymowania osób przed wpuszczeniem do domu.

WYMAGAJ OKAZANIA DOKUMENTÓW!!!

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Tobie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom Policję.

NIE UFAJ NIEZNAJOMYM!!!

Daj sobie czas do namysłu. Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka czy inną bliską Ci osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

 

NIE PODEJMUJ DECYZJI POCHOPNIE !!!

Skorzystaj z pomocy osób bliskich. Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną w celu potwierdzenia, że telefonująca osoba jest tą, za którą się podaje.

 

SKORZYSTAJ Z POMOCY OSÓB BLISKICH !!!

Unikaj okazywania zamożności (np. wyglądem, zachowaniem, poprzez rozmowy z innymi). Osoby w otoczeniu nie muszą wiedzieć ile pieniędzy mamy w domu czy na koncie w banku, ile ich zabieramy ze sobą na zakupy, gdzie te pieniądze trzymamy, a także co jeszcze cennego mamy w domu i nosimy ze sobą.

 

STRZEŻ SWOJEJ PRYWATNOŚCI

Rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty noś przy sobie, nie w torebce czy saszetce. Przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie nam ją oddać sprawcy, unikając w ten sposób fizycznego starcia. Jeśli cenne przedmioty schowamy głęboko, w wewnętrznych częściach ubrania, trudniej będzie ukraść je kieszonkowcom.

 

CENNE PRZEDMIOTY CHOWAJ W WEWNĘTRZNYCH CZĘŚCIACH UBRANIA

Korzystając z telefonu na ulicy obserwuj otoczenie i ustawiaj się tak, aby nikt nie mógł zajść z tyłu. Chowając telefon, rób to w miarę dyskretnie.

 

BĄDŹ OSTROŻNY – ZŁODZIEJ CIĘ OBSERWUJE

Unikaj zawierania na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj tak poznanym osobom na odprowadzanie do domu. Równie ostrożnie korzystaj z ich ofert podwiezienia do domu samochodem.

NIEZNAJOMYM NIE UJAWNIAJ MIEJSCA ZAMIESZKANIA!

W trakcie podróży unikaj spania (poza przedziałami sypialnymi), zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. Jeśli jesteś w grupie przynajmniej jedna osoba musi czuwać.

 

BĄDŹ CZUJNY!

Korzystając z bankomatu wprowadzaj kod PIN i odbieraj gotówkę dyskretnie, tak by nie mogły tego dostrzec osoby obce stojące w pobliżu. Podobnie postępuj przy płaceniu kartą w kasach. Kodu PIN nie trzymaj wraz z kartą (na karteczkach) w portfelu.

ZACHOWAJ
DYSKRECJĘ!

Płacąc za zakupy unikaj okazywania całej zawartości portfela. Wykorzystaj wcześniej odliczoną gotówką. Płacąc kartą płatniczą pamiętaj o dyskretnym wprowadzaniu kodu PIN tak, aby inni nie mogli go zauważyć. Dyskretnie chowaj portmonetkę, portfel czy kartę płatniczą, robiąc to ostentacyjnie wskazujesz kieszonkowcom miejsce ich przechowywania.

 

BĄDŹ UWAŻNY
I OSTROŻNY!

Powiadom Policję. Jeżeli będziesz miał wrażenie, że ktoś próbuje Ciebie oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997, albo z komórki na 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

 

POWIADOM POLICJĘ
telefon alarmowy:

997 lub 112

Materiały pochodzą ze strony internetowej KPP Szamotuły