Zostaliśmy bohaterami! – finał Szlachetnej Paczki

Kto został bohaterem? Wszyscy! Obdarowane Rodziny, Darczyńcy i Wolontariusze. To im należą się gratulacje i słowa uznania. To oni w tym projekcie byli najważniejsi. Jesteśmy dumni, że w naszym powiecie znalazła się tak duża grupa ludzi, która podjęła wyzwanie Szlachetnej Paczki.

We wrześniu zaczęliśmy przygodę z pomaganiem, szukaliśmy Rodzin, które mimo trudnej sytuacji walczą o każdy dzień, są bohaterami swojej codzienności. Wolontariusze odwiedzili każdą zgłoszoną Rodzinę i wybrali 45, które miały zostać nagrodzone za swoją bohaterską postawę. Pod koniec listopada rozpoczęły się poszukiwania Darczyńców, którzy odpowiedzą na potrzeby Rodzin i pomogą im w trudnej sytuacji. W czasie finału 12-13 grudnia w Wolontariusze ciężko pracowali, aby ogromna ilość paczek dotarła do wszystkich Rodzin.

Darczyńcy

Instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne – rodziny, grupy przyjaciół. Wszyscy zjednoczeni we wspólnym pomaganiu.

Głównym celem, dla którego zaangażowaliśmy się w akcję Szlachetna PACZKA, była możliwość spędzenia wspólnego czasu z chłopakami z zespołu. Jeżeli można pomóc, dobrze przy tym się bawiąc – to dlaczego nie?! Od dłuższego już czasu poszukujemy różnych form aktywności, które pozwolą nam na bliższe poznanie poza boiskiem, żeby zawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie. Wszystko po to, by walcząc w rozgrywkach ligowych, być nie indywidualistami, lecz jednością jako drużyna. Akcja uzyskała dobry rozgłos wśród zawodników, wielu z nich dawało różne pomysły, które były wykorzystywane. Zauważyliśmy, że między nami nawiązało się więcej rozmów, bo były do tego tematy. Jeżeli chodzi o moje osobiste odczucia po Wielkim Finale, to czułem spełnienie, szczęście i wdzięczność. Dlaczego? Ponieważ Rodzina, której pomagaliśmy była anonimowa, a mimo to bezinteresowna pomoc spadała z różnych stron. Jako inicjator akcji w naszym zespole, bardzo w to wierzę, że w następnych latach kolejne zespoły z Wronieckiej Ligi Nadwarciańskiej wezmą przykład i dołączą się do tego wydarzenia, a my będziemy mogli z radością mówić, że daliśmy ten impuls do zmiany na lepsze. powiedział nam Adrian Gumny, zawodnik drużyny Grom Samołęż
Wolontariusze

W tym roku przełamali stereotyp, że Wronki i Szamotuły nie potrafią się dogadać. Drużyna SuperW, która była złożona z mieszkańców całego powiatu, ruszyła wspólnie do walki. Zupełnie różni od siebie: strażacy z OSP Wronki, członkowie Organizacji Szamotulska POMOC, pedagodzy i nauczyciele, właściciele firm, urzędnicy, mieli jeden cel: zostać bohaterami. Na pytanie dlaczego akurat zaangażowali się w Szlachetną Paczkę, odpowiada jedna z Wolontariuszek, Agnieszka Krygier-Łączkowska:

Szlachetna Paczka jest po prostu dobrze przemyślanym projektem. To nie tylko pomoc materialna dla konkretnych ludzi, to także motywowanie ludzi do tego, żeby radzić sobie z trudnościami. Czasem wyjście z jakiejś sytuacji jest niemożliwe, np. kiedy w Rodzinie jest jakaś ciężka choroba, wtedy Paczka jest prezentem za dzielność. Dla nas to co roku bardzo ważne doświadczenie. Mamy kontakt z rodzinami, często spotykamy wspaniałych ludzi. Potem kontaktujemy się z darczyńcami, widzimy, jak bardzo starają się dla innych. Od prawie trzynastu lat działamy w małym lokalnym stowarzyszeniu, opiekujemy się głównie chorymi i ubogimi. Wiemy, że gdyby nie Szlachetna Paczka, jako małe stowarzyszenie nigdy nie bylibyśmy w stanie przygotować tak wspaniałych paczek dla rodzin z naszego terenu. Szlachetna Paczka po prostu ma swoją markę, cieszy się dużym zaufaniem wśród ludzi. Z niektórymi Rodzinami po Paczce nadal mamy kontakt.
Rodziny
 
Prawdziwi zwycięzcy projektu. Otrzymały wsparcie, na które od dawna czekali i którego bardzo potrzebowali. Większość z nich nie spodziewała się, że sporządzając listę potrzeb otrzymają z niej wszystko, a nawet więcej. Spotkania Rodzin z Wolontariuszami trudno opisać słowami, każdy mógłby opowiedzieć własną, wzruszającą historię. O radości rozpakowywania prezentów, zaskoczeniu ilością paczek czy po prostu o wyjątkowości spotkania z drugim człowiekiem.
Dziękujemy za okazane wsparcie i zrozumienie, które jest dla nas nieocenione w tej trudnej dla nas sytuacji. powiedziała jedna z Rodzin
Liczby
W naszym rejonie 21 Wolontariuszy połączyło ze sobą 4052 Darczyńców i 240 członków Rodzin. Kwota wszystkich paczek to 178 400 złotych. W sumie Rodziny otrzymały 791 paczek. To wspaniały wynik, z którego jesteśmy dumni.
szlachetna paczka statystyki

 

Czas Szlachetnej Paczki wszyscy będziemy wspominać jeszcze bardzo długo, w każdym z nas coś się zmieniło. 45 Rodzin otrzymało wsparcie, a Wolontariusze i Darczyńcy poczuli, że są komuś potrzebni.