Powstańcy, dzięki za wolność!

Powstanie Wielkopolskie było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.

 

Wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z dwóch, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Powstanie wielkopolskie jest też ostatnim etapem tak zwanej „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”.

30 grudnia 1918 roku – przyniosło wyzwolenie Ziemi Wronieckiej, zapraszamy do udziału w obchodach upamiętniających te wydarzenia. 27 grudnia o godzinie 10.15 w kościele farnym we Wronkach odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. 30 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem przy Rondzie Europa. Zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach oraz do wywieszenia flag Polski i Wronek w obie rocznice wspomnianych wydarzeń.

fot. Grafika Patriotyczna