Wilgotność ściółki na poziomie kartki papieru – możliwe burze

Zakazu wstępu do lasu nie ma, przynajmniej jeszcze. Jednak jeśli obecna sytuacja utrzyma się przez weekend, to od początku tygodnia do lasu już wejść nie będzie można.

 

Od kilku dni zmagamy się z wysokimi temperaturami. Zagrożenie  pożarem w lesie jest ogromne, a będzie jeszcze większe. Dziś nastąpić ma lekka zmiana pogody – meteorolodzy przewidują wystąpienie burz, wysokie temperatury zaś potrwają do początku przyszłego tygodnia.

 

upaly

Sytuacja w lesie coraz gorsza

Przypomnijmy, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pożar poszycia leśnego na Stróżkach

W związku z upałami i tragiczną sytuacją w lasach prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. W dniu dzisiejszym Leśna stacja meteorologiczna w Mokrzu o godzinie 13.00 odnotowała wilgotność ściółki 8,1%. Porównując jest to wilgotność kartki papieru.informuje Nadleśnictwo Wronki na Facebooku

W sierpniu w naszym regionie tylko raz o godzinie 9:00 wilgotność ściółki była powyżej 10%. Co prawda zakazu nie ma, ale wchodzenie na teren lasu podczas tak silnej suszy jest mało rozsądne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wzniecić pożar.

Gdy ostatni raz ogień pojawił się w lesie – w czwartek paliła się ściółka na Stróżkach – dym nie unosił się ku górze, ale wędrował po powierzchni ziemi. Tym samym, obserwator z wieży pożarowej nie dostrzegł pożaru, doszło do zadymienia wsi, które nie wzbudziło podejrzeń mieszkańców. Kłębowiskiem dymu wychodzącym z lasu zainteresowali się dopiero strażacy, przejeżdżający przez Stróżki. Czujność mieszkańców okolic lasów jest bardzo ważna, aby ewentualny pożar szybko został opanowany i ugaszony.

 

Warta coraz niżej

Poziom wody w Warcie systematycznie się obniża. Obecnie wskaźnik na czujniku we Wronkach wskazuje 117 cm. Trzy dni wcześniej było o 3cm więcej. Dla porównania granica stanu średniego u nas wynosi nieco ponad 190 cm, natomiast poziom ostrzegawczy rzeki określony jest na 380 cm. Temperatura Warty wynosi ponad 27 stopni Celsjusza.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Prognoza pogody na weekend

 

Mogą pojawić się burze

Oprócz ostrzeżenia przed upałami, co w oczywisty sposób odczuwamy, wystosowano także ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia burz. Grzmieć może późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy. Burzom towarzyszyć mają opady deszczu oraz wiatr dochodzący nawet do prędkości 90km/h  możliwe jest wystąpienie gradu. Szamotulscy Łowcy Burz, oceniają ryzyko wystąpienia tych zjawisk na 50%.

burze_i_nawalnice