Drugi poziom ostrzeżenia przed burzą

Według prognoz wystawionych przez Łowców Burz może dojść dzisiaj do silnych burz przechodzących nad terenem naszego miasta. Siła burzy zależy od tego, czy od zachodu przyjdzie rozbudowany mezoskalowy układ konwekcyjny.
Podczas burzy wiatr może osiągnąć w porywach nawet 100km/h, opady gradu do 5cm oraz opady deszczu nawet do 30 litrów na metr kwadratowy. Jest również małe prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

mapka.7.07.2015

W zaznaczonym obszarze prognozowany jest rozległy układ konwekcyjny, który prawdopodobnie powstanie w Niemczech i w Czechach i zmierzać będzie do naszego kraju. Spodziewana jest umiarkowana/duża chwiejność termodynamiczna (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -6). Burze będą rozwijać się w środowisku podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS 0-6 km shear 20-30 m/s, 0-3 km shear 15-20 m/s) oraz przy silnym skręcie wiatru w wyższych warstwach atmosfery (SRH 0-3 km 100 – 300 m2/s2). Przy umiarkowanej kinematyce, przed układem mogą rozwinąć się silne superkomórki, które mogą przynieść bardzo gwałtowne zjawiska: silne porywy wiatru (do 100 km/h), opady dużego gradu (średnica do 5 cm) oraz niewykluczone jest wystąpienie słabej trąby powietrznej.

źródło: Łowcy Burz